V souladu s ustanovením § 49 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), v platném znění, a příslušnými ustanoveními Statutu Masarykovy univerzity, Podmínek pro přijetí ke studiu, způsobu podávání přihlášek a průběhu studia (Příloha č. 4 ke Statutu MU) a Statutu Právnické fakulty Masarykovy univerzity, jakož i v souladu s usnesením Akademického senátu Právnické fakulty Masarykovy univerzity ze dne 9. května 2012 a ze dne 25. října 2012

stanovuji

PODMÍNKY PŘIJETÍ K NAZUJÍCÍMU MAGISTERSKÉMU, MAGISTERSKÉMU A BAKALÁŘSKÉMU STUDIU

 NA PRÁVNICKÉ FAKULTĚ MASARYKOVY UNIVERZITY

pro akademický rok 2013/2014

I.

Studijní programy a studijní obory

Pro akademický rok 2013/2014 se uskuteční přijímací řízení ke studiu na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (dále jen „fakulta"):

1. v akreditovaném magisterském studijním programu Právo a právní věda, ve studijním oboru Právo, a

2. v akreditovaném navazujícím magisterském kombinovaném studijním programu Veřejná správa, ve studijním oboru Veřejná správa, a

3. v akreditovaném bakalářském kombinovaném studijním programu Právní specializace, ve studijních oborech Obchodněprávní studia, Mezinárodněprávní obchodní studia a Vyšší justiční úředník, a

4. v akreditovaném bakalářském kombinovaném studijním programu Veřejná správa, ve studijních oborech Veřejná správa a Teorie a praxe trestního a správního procesu

 

II.

Předpokládané počty přijímaných studentů

(1)               S ohledem na kapacitní možnosti fakulty se do prvního semestru akademického roku 2013/2014 zapíše:

v magisterském studijním programu Právo a právní věda, studijním oboru Právo 500 studentů,

v navazujícím magisterském studijním programu Veřejná správa, studijním oboru Veřejná správa 60 studentů,

v bakalářském studijním programu Právní specializace, ve studijním oboru Obchodněprávní studia 50 studentů,

v bakalářském studijním programu Právní specializace, ve studijním oboru Mezinárodněprávní obchodní studia 50 studentů,

v bakalářském studijním programu Právní specializace, ve studijním oboru Vyšší justiční úředník 50 studentů,

v bakalářském studijním programu Veřejná správa, ve studijním oboru Veřejná správa 50 studentů,

v bakalářském studijním programu Veřejná správa, ve studijním oboru Teorie a praxe trestního a správního procesu 50 studentů.

 

 (2) Nejvyšší počet uchazečů přijímaných ke studiu v příslušném studijním programu podle ustanovení § 49 odst. 5 zákona o vysokých školách je určen počty uchazečů v ustanovení čl. V. odst. 6 po odečtení počtu studentů, kteří se k převzetí rozhodnutí o přijetí nedostavili nebo se nezapsali. V závislosti na celkovém počtu studentů zapsaných ke studiu do prvního semestru příslušného akademického roku si fakulta vyhrazuje právo v případě, že počet zapsaných studentů klesne pod počet určený v odst. 1 tohoto článku pro daný program a obor, nenabídnout přijetí dalšímu uchazeči.

III.

Přihláška ke studiu

(1) Ke studiu ve vyhlášených programech a oborech je nutné podat elektronickou přihlášku (dále jen přihláška). Jiné formy přihlášky nejsou akceptovány.

(2) Formulář elektronické přihlášky a další podmínky a informace jsou zveřejněny na adrese http://is.muni.cz/prihlaska/.

(3) Vyplněním elektronického formuláře uchazeč získá přístupové heslo pro kontakt s univerzitou a fakultou.

(4) Přihláška do magisterského studijního programu Právo a právní věda a bakalářských studijních programů Právní specializace a Veřejná správa musí být podána prostřednictvím Informačního systému Masarykovy univerzity (odst. 2) ve lhůtě do 24.00 h dne 28. 2. 2013.

(5) Přihláška do navazujícího magisterského studijního programu Veřejná správa musí být podána prostřednictvím Informačního systému Masarykovy univerzity ve lhůtě do 24:00 h dne 30. dubna 2013.

(6) Vady v elektronické přihlášce uchazeč odstraňuje způsobem a ve lhůtách stanovených v rámci systému. Fakulta je oprávněna uchazeče vyzvat k doložení údajů uvedených v elektronické přihlášce, případně k doložení platby poplatku. Neodstranění vad nebo nedoložení údajů či platby řádně a včas může mít podle povahy za následek nezahájení řízení nebo zastavení řízení. Přihláška se vztahuje ke zvolenému programu a tento nelze po zahájení přijímacího řízení měnit.

(7) Průběh přijímacího řízení uchazeč může sledovat prostřednictvím informačního systému Masarykovy univerzity (odst. 2) na základě přístupového hesla (odst. 3).

(8) Ověření zdravotní schopnosti studovat na vysoké škole se nevyžaduje. Uchazeč vážně tělesně nebo smyslově postižený, který pro toto postižení nemůže vykonat přijímací zkoušku běžným způsobem, má právo požádat o vhodnou úpravu podmínek vykonání  zkoušky, a to v elektronické přihlášce. Úředně ověřenou kopii rozhodnutí o přiznání ZPS nebo ZTP, kopii pracovní rekomendace, případně další doklady, uchazeč zašle na adresu:

Masarykova univerzita, Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, Šumavská 15, 602 00 Brno.

Dále pak uchazeč postupuje podle pokynů, které mu určí Masarykova univerzita. 

IV.

Poplatek za přijímací řízení

(1) Poplatek za přijímací řízení činí 400 Kč za každý přihlášený studijní obor na fakultě.

(2) Poplatek si uchazeč sám vypočte podle počtu studijních oborů, ke kterým se přihlásil na fakultě. Poplatek se hradí převodem, bankovní složenkou nebo poštovní poukázkou ve prospěch účtu Masarykovy univerzity. Poplatek nelze platit v hotovosti.

(3) Poplatek je splatný ke dni podání přihlášky ke studiu, nejpozději však v případě magisterského studijního programu Právo a právní věda a bakalářských studijních programů Právní specializace a Veřejná správa do 28. února 2013, v případě navazujícího magisterského studijního programu do 30. dubna 2013.

(4) Nedostavení se k přijímací zkoušce není důvodem pro vrácení poplatku.

V.

Podmínky přijetí ke studiu do magisterského studijního programu Právo a právní věda a bakalářských studijních programů Právní specializace a Veřejná správa

(1) Podmínkou přijetí ke studiu do magisterského studijního programu Právo a právní věda a bakalářských studijních programů Právní specializace a Veřejná správa je dosažení úplného středního nebo úplného středního odborného vzdělání. Povinnou součástí přijímacího řízení je přijímací zkouška v podobě   Testu studijních předpokladů Masarykovy univerzity (dále jen „TSP"). V přijímacím řízení není zohledňován typ ani výsledek státní maturity.

(2) Děkan může rozhodnout o  prominutí konání přijímací zkoušky u uchazeče, který v celoživotním vzdělávání realizovaného Právnickou fakultou Masarykovy univerzity získal nejméně 45 kreditů v předešlém akademickém roce nebo 30 kreditů v předešlém semestru, a celkem dosáhl nejméně 60 kreditů, a to za absolvované studijní předměty odpovídající studijním předmětům studijního programu, do něhož podal přihlášku k  přijímacímu řízení.

(3) TSP zkoumá schopnosti uchazeče úspěšně studovat na Masarykově univerzitě. Skládá se ze 70 otázek členěných do 7 subtestů po 10 otázkách. Z pěti nabízených možností je vždy právě jedna správná. Za správnou odpověď se přičítá jeden bod, za nesprávnou odpověď se odečítá 0,25 bodu, přičemž položka bez odpovědi znamená nulu bodů. Jedná se o testování verbálního, symbolického, numerického a kritického myšlení, prostorové představivosti, analytického myšlení a úsudků a kulturního přehledu. Délka trvání TSP je 100 minut.

(4) K vyhodnocení TSP slouží pouze odpovědní formulář, který bude počítačově snímán a zpracováván anonymně elektronicky. Odpovědní formulář je identifikován přiděleným identifikačním číslem (číslem přihlášky), které bude uchazeči zasláno v písemné pozvánce k TSP. Určujícím kritériem úspěšnosti v TSP je tzv. percentil vypočtený na základě počtu správných odpovědí v TSP a varianty TSP, kterou uchazeč psal. Každý uchazeč tak může získat maximálně 100 a minimálně 1 percentil. Percentil vyjadřuje, kolik procent uchazečů podalo nižší nebo stejný výkon. Pro přijetí ke studiu je rozhodné umístění v pořadí uchazečů podle dosaženého percentilu v kapacitním limitu fakulty.

(5) Termín konání TSP: Brno: 4. a 5. května 2013 (sobota a neděle), Bratislava: 4. května 2013 (sobota)

Hlásí-li se uchazeč na více oborů (či fakult) Masarykovy univerzity, absolvuje v daném roce TSP pouze jednou; výsledky budou započteny ke všem přihláškám, pro které je TSP relevantní.

Místo a čas konání TSP sdělí uchazeči rektorát Masarykovy univerzity v písemné pozvánce k přijímací zkoušce.

(6) Uchazeči, kteří se výsledkem TSP umístili v pořadí do místa určeného přijímací komisí, budou pozváni k ověření splnění podmínek dosaženého vzdělání podle odst. 1 a převzetí rozhodnutí o přijetí a zápis ke studiu (dále jen „převzetí rozhodnutí"). Převzetí rozhodnutí se uskuteční ve dnech 25. až 27. června 2013. V případě, že více uchazečů dosáhne v rámci příslušného studijního oboru stejného percentilu, jako má uchazeč na posledním kapacitním místě k pozvání k převzetí rozhodnutí, je pozvána celá skupina s tímto percentilem.

(7) Složení maturitní zkoušky uchazeč pozvaný k převzetí rozhodnutí podle odst. 6 prokazuje úředně ověřenou kopií maturitního vysvědčení (dále jen „vysvědčení"). Vykonal-li uchazeč maturitní zkoušku v zahraničí, předloží spolu s vysvědčením doklad o nostrifikaci, nestanoví-li mezinárodní smlouva jinak. Vysvědčení a doklad o nostrifikaci se uloží do spisu uchazeče.

(8) V případě, že se uchazeč podle odst. 6 nedostaví k převzetí rozhodnutí nebo při převzetí rozhodnutí nepředloží vysvědčení a fakultě nebude ani do 4. července 2013 vysvědčení doručeno, a to včetně případné nostrifikace, nebude uchazeč ke studiu přijat. Lhůtu pro převzetí rozhodnutí a nepředložení vysvědčení může v případech hodných zvláštního zřetele děkan prodloužit.

(9) K převzetí rozhodnutí a zápisu je možné zmocnit jinou osobu plnou mocí s úředně ověřeným podpisem zmocnitele, z jejíhož obsahu bude patrné oprávnění zmocněnce činit za zmocnitele úkony spojené s převzetím rozhodnutí, přezkumem rozhodnutí a zápisem ke studiu.

(10) Uchazečům, kterým nebude zasláno pozvání k převzetí rozhodnutí podle odst. 6, a uchazečům podle odst. 8 zašle fakulta rozhodnutí děkana o nepřijetí ke studiu, a to bez ohledu na ověření podmínky dosaženého vzdělání podle odst. 1.

(11) Uchazečům, kteří se nedostavili k vykonání TSP, se rozhodnutí o výsledku přijímacího řízení nevydává, pokud nebylo rozhodnutím děkana upuštěno od konání přijímací zkoušky.

(12) Nahlížení do materiálů podle § 50 odst. 6 zákona o vysokých školách může uchazeč realizovat prostřednictvím http://is.muni.cz/prihlaska/.

 

VI.

Odlišné podmínky pro přijetí ke studiu magisterského studijního programu Právo a právní věda a bakalářských studijních programů Právní specializace a Veřejná správa

(1) Na základě ustanovení § 49 odst. 3 zákona o vysokých školách lze v případech hodných zvláštního zřetele přijmout uchazeče, který studuje bakalářský nebo magisterský studijní program akreditovaný na jiné právnické fakultě  v České republice, bez konání přijímací zkoušky.

(2) Děkan fakulty je oprávněn prominout konání přijímací zkoušky na základě posouzení dosavadního průběhu studia, kdy studijní průměr počítaný za všechny části doposud absolvovaného studia nesmí překročit 1,2 a student absolvoval všechny předměty předepsané studijním plánem pro daný program a obor včetně podzimního semestru akademického roku, ve kterém je přihláška ke studiu podávána. Při rozhodování o přijetí uchazeče je nutno zohlednit kapacitní možnosti fakulty a zajištění návaznosti studia. Uchazeč může být přijat bez konání přijímací zkoušky v případě magisterského studijního programu pouze  do stejného studijního programu a oboru, který dosud studoval. V případě bakalářského studijního programu lze v odůvodněných případech rozhodnout o přijetí i u uchazeče, který doposud studoval program a obor odlišný od programu a oboru, do něhož se hlásí.

(3) Žádost o prominutí konání přijímací zkoušky se zasílá po podání elektronické přihlášky ke studiu studijnímu oddělení  Právnické fakulty Masarykovy univerzity, a to do 10 dnů. K žádosti uchazeč doloží potvrzení o studiu a  doklad o doposud absolvovaných předmětech včetně jejich hodnocení potvrzený příslušnou vysokou školou. Přílohy žádosti je nutno fakultě doručit nejpozději do 11. března 2013. V případech hodných zvláštního zřetele lze lhůtu prodloužit.

(4) V případě rozhodnutí o prominutí konání přijímací zkoušky je student oprávněn k zápisu v termínech stanovených v čl. V. odst. 6. Při zápisu je povinen předložit vysvědčení (viz. čl. V. odst. 7). 

 

 

 

VII.

Podmínky pro přijetí do navazujícího magisterského studijního programu Veřejná správa

(1) Podmínkou přijetí ke studiu do navazujícího magisterského studijního programu Veřejná správa je řádné ukončení studia v bakalářském studijním programu Právní specializace nebo Veřejná správa akreditovaném na vysoké škole, anebo řádné ukončení studia realizovaného v rámci mezifakultního bakalářského studia, na jehož uskutečňování se v souladu s akreditací podílí Právnická fakulta Masarykovy univerzity. Příbuznost jiných programů a oborů nebude v přijímacím řízení zkoumána. Povinnou součástí přijímacího řízení je přijímací zkouška v podobě Testu odborných znalostí (dále jen „TOZ").

 

(2) Splnění podmínky řádně ukončeného studia v bakalářském studijním programu uchazeč prokazuje úředně ověřenou kopií diplomu, kterou předkládá uchazeč při převzetí rozhodnutí o přijetí. Úředně ověřenou kopii diplomu není povinen předložit uchazeč, který absolvoval bakalářský studijní program Právní specializace na Právnické fakultě Masarykovy univerzity nebo řádně ukončil studium realizované v rámci mezifakultního studia, na jehož uskutečňování se v souladu s akreditací podílí Právnická fakulta Masarykovy univerzity. V takovém případě budou údaje prokazující výše uvedenou podmínku získány z IS MUNI.

(3) Děkan může rozhodnout o  prominutí konání přijímací zkoušky u uchazeče, který v celoživotním vzdělávání realizovaného Právnickou fakultou Masarykovy univerzity získal nejméně 45 kreditů v předešlém akademickém roce nebo 30 kreditů v předešlém semestru, a celkem dosáhl nejméně 60 kreditů, a to za absolvované studijní předměty odpovídající studijním předmětům studijního programu, do něhož podal přihlášku k  přijímacímu řízení.

 Termín konání TOZ: Brno: 31. května 2013                                    

(4) TOZ se skládá z 60 otázek členěných do 3 subtestů po 20 otázkách.  Ze čtyř nabízených možností je vždy právě jedna správná. Za správnou odpověď se přičítá jeden bod, za nesprávnou odpověď se odečítá 0,25 bodu, přičemž položka bez odpovědi znamená nulu bodů. Jedná se o testování znalostí z oblasti veřejné správy, veřejných financí a EU a jejich právní regulace v rozsahu výuky bakalářského studijního programu Právní specializace, oboru Veřejná správa. Délka trvání TOZ je 60 minut.

 

(5) K vyhodnocení TOZ slouží pouze odpovědní formulář, který bude počítačově snímán a zpracováván anonymně elektronicky. Odpovědní formulář je identifikován přiděleným identifikačním číslem (číslem přihlášky), které bude uchazeči zasláno v písemné pozvánce k TOZ. Pro přijetí ke studiu je rozhodné umístění v pořadí uchazečů podle dosaženého bodového hodnocení v kapacitním limitu fakulty.

(6) Uchazeči, kteří se výsledkem TOZ umístili v pořadí do místa určeného přijímací komisí, budou pozváni k převzetí rozhodnutí. Převzetí rozhodnutí se uskuteční ve dne 25. až 27. června 2013. V případě, že více uchazečů dosáhne v rámci příslušného studijního oboru stejného bodového hodnocení, jako má uchazeč na posledním kapacitním místě k pozvání k převzetí rozhodnutí, je pozvána celá skupina s tímto bodovým hodnocením.

(7) V případě, že se uchazeč podle odst. 6 nedostaví k převzetí rozhodnutí nebo při převzetí rozhodnutí nepředloží úředně ověřenou kopii diplomu s výjimkou stanovenou v odst. 2 a fakultě nebude ani do 4. července 2013 tato kopie doručena, nebude uchazeč ke studiu přijat. Lhůtu může v případech hodných zvláštního zřetele děkan prodloužit.

(8) K převzetí rozhodnutí a zápisu je možné zmocnit jinou osobu na základě plné moci s úředně ověřeným podpisem zmocnitele, z jejíhož obsahu bude patrné oprávnění zmocněnce činit za zmocnitele úkony spojené s převzetím rozhodnutí, přezkumem rozhodnutí a zápisem ke studiu.

 

(9) Uchazečům, kterým nebude zasláno pozvání k převzetí rozhodnutí podle odst. 6, a uchazečům podle odst. 7 zašle fakulta rozhodnutí děkana o nepřijetí ke studiu, a to bez ohledu na ověření podmínky dosaženého vzdělání podle odst. 1.

 

(10) Uchazečům, kteří se nedostavili k vykonání TOZ, se rozhodnutí o výsledku přijímacího řízení nevydává.

 

(11) Nahlížení do materiálů podle § 50 odst. 6 zákona o vysokých školách může uchazeč realizovat prostřednictvím http://is.muni.cz/prihlaska/.

VIII.

Společná a závěrečná ustanovení

(1) Zprávu o průběhu přijímacího řízení včetně základních statistických údajů ve smyslu ustanovení § 50 odst. 8 zákona o vysokých školách zveřejní Masarykova univerzita na www.muni.cz u TSP a Právnická fakulta u TOZ na www.law.muni.cz.

(2) Dotazy ve vztahu k fakultě lze adresovat na studijni@law.muni.cz a ve vztahu k rektorátu Masarykovy univerzity na studijni@rect.muni.cz.

(3) Informace o kursech vhodných k přípravě pro vysokoškolské studium organizované fakultou jsou k dispozici na www.law.muni.cz.

(4) Úplné znění TSP z předchozích přijímacích řízení, klíče správných odpovědí a základní statistické informace lze nalézt na www.muni.cz, u TOZ na www.law.muni.cz  

 

V Brně dne 30. října 2012 

 

prof.  JUDr. Naděžda Rozehnalová, CSc., v. r.

děkanka

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.