Uzavření hranic
Koronavirus: Právní poradna studentů Právnické fakulty MU
1. Chcela by som sa opýtať ohľadne koronavirusu. Som študentka zo Slovenska a nenachadzam sa momentalne v Českej republike. Zachytila som vyhlásenie p. Prymulu, že hranice budu zatvorené minimalne pol roka, je možné aby mi 15.5....
Chcela by som sa opýtať ohľadne koronavirusu. Som študentka zo Slovenska a nenachadzam sa momentalne v Českej republike. Zachytila som vyhlásenie p. Prymulu, že hranice budu zatvorené minimalne pol roka, je možné aby mi 15.5. Začala škola a nedostala som sa cez hranice ? Nikde som o tom nič nezachytila, keďže nemam prechodný pobyt v Česku ani nepracujem, navyše mam aj byt v Brne a začínam sa už celkom strachovat, tak či sa aj myslí na nás Slovensko Českých študentov, vďaka za info.
Usnesením vlády ze dne 13. března č. 203 byl zakázán vstup pro všechny cizince s výjimkou cizinců pobývajících s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem na území ČR. Z daného usnesení jsou stanoveny výjimky, které zahraniční studenty nezahrnují, ale pravděpodobně se budou postupem času s ohledem k aktuální situaci měnit. V současné době je primárním cílem omezení šíření nákazy a zabezpečení pouze nezbytného pohybu přes hranice, pod který momentálně příjezd zahraničních studentů do ČR nelze zařadit. Jedná se pouze o spekulaci do budoucna, ale ve chvíli, kdy bude známo finální datum znovuzahájení kontaktní výuky, budou provedena další opatření, která pravděpodobně upřesní i situaci zahraničních studentů na českých univerzitách. K dnešnímu dni tedy není povolen vstup slovenských studentů na území ČR, kteří nemají povolený pobyt v ČR a je třeba nadále sledovat budoucí vývoj.
Zpracováno dne 26. 3. 2020
2. Vrátila som sa pred 2 týždňami z Erazmu vo Francúzsku ale na Slovensko keďže som slovenský občan. Študujem ale na MUNI na LF a chcela by som sa zapojiť do prace v nemocnici. Je v tejto situácii možné sa pre mna dostať do Česka?...
Vrátila som sa pred 2 týždňami z Erazmu vo Francúzsku ale na Slovensko keďže som slovenský občan. Študujem ale na MUNI na LF a chcela by som sa zapojiť do prace v nemocnici. Je v tejto situácii možné sa pre mna dostať do Česka? Niekde som čítala že ak predložíte zmluvu o najme v ČR tak vás cez hranice pustia, neviem ale či je to pravda. Sú nejaké iné možnosti?
Ve Vaší situaci se bohužel dobrovolnická činnost studentů nepovažuje za dostatečný důvod pro překročení hranic. Dne 13. března 2020 vydala vláda ČR usnesení č. 203, publikované pod č. 76/2020 Sb., kterým zakázala vstup cizinců na území ČR. Tento zákaz se vztahuje i na občany SR. Z tohoto zákazu existují výjimky ve veřejném zájmu, které můžete najít na https://www.mvcr.cz/clanek/vyjimky-z-omezeni-cestovani.aspx. V těchto výjimkách však dobrovolnická činnost není uvedena.
Pokud však máte v ČR zřízen přechodný nebo trvalý pobyt nad 90 dnů můžete hranice překročit. Pro potvrzení o přechodném pobytu je mimo jiné třeba doložit také doklad o zajištění ubytovaní na území ČR, tedy např. nájemní smlouvu, odtud zřejmě pochází Vámi zmíněná informace o nájmu. Pozor, samotná nájemní smlouva však pro překročení hranic nestačí. Pokud ani trvalý ani přechodný pobyt na území ČR zřízený nemáte, doporučuji Vám zůstat v SR a nabídnout svou pomoc místní nemocnici.
Zpracováno dne 26. 3. 2020
3. Jak je to pro osoby, co mají v zahraničí člověka s kterým jsou zasnoubení? Konkrétně na Slovensku. Není možné si vyžádat výjimku o vycestování, nebo prostě má tento člověk smůlu a musí takto zůstat rozděleni do konce aktuální situace?
Na základě usnesení vlády České republiky č. 203 (ze dne 13. 3. 2020), č. 267 (ze dne 19. 3. 2020) a č. 281 (ze dne 23. 3. 2020) byl zakázán vstup na území České republiky a zákaz vycestování z ní. Z tohoto zákazu existují výjimky (viz stránky Ministerstva vnitra https://www.mvcr.cz/clanek/vyjimky-z-omezeni-cestovani.aspx), nicméně Váš případ bohužel nespadá ani pod jednu z nich.
Co se týče zasnoubení, to je v „očích“ zákona pouze faktickým stavem, nikoliv stavem právním, a jako takové tedy nemá žádné právní následky. V této situaci bohužel zasnoubení nemá žádný význam a Váš případ nespadá pod žádnou z výjimek ze zákazu vstupu do České republiky ani vycestování z ní.
Co by v této situaci mohlo pomoci a co by pod jednu z výjimek spadalo, je přechodný či trvalý pobyt na území ČR. Zákaz vstupu totiž neplatí pro všechny cizince pobývající s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem na území ČR.
Doporučujeme sledovat stránky Ministerstva vnitra, je totiž pravděpodobné, že se výjimky z výše zmíněného zákazu budou v souvislosti s dalším vývojem situace měnit.
Zpracováno dne 26. 3. 2020
4. Jsem občanka České republiky, manžel je občanem USA. V září jsme podávali petici k získání Zelené karty, která je již schválena a ve finalni části získání. Manžel musel před dvěma měsíci zpět do USA kvůli práci...
Jsem občanka České republiky, manžel je občanem USA. V září jsme podávali petici k získání Zelené karty, která je již schválena a ve finalni části získání. Manžel musel před dvěma měsíci zpět do USA kvůli práci. Vím, že teď není možné do USA odletět. Ale až skončí zákaz ze strany USA a já budu mít vízum, bude možné, abych odletěla se synem, který má české i americké občanství? Myslím, zda to bude možné a povolené z české strany.
Na základě Výjimek stanovených Ministerstvem vnitra (účinné k 26. 3.) k USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 13. března 2020 č. 203 o přijetí krizového opatření, byste mohli spadat pod výjimku v bodě B č. 2, která pro vycestování vyžaduje pouze povolení k pobytu v dané zemi. Avšak ve vysvětlujících modelových materiálech Ministerstva vnitra se jedná o občany ČR, kteří OBVYKLE bydlí v jiné zemi, což, vycházeje z Vámi podaných informací, nejste. Bohužel nyní nemůže nikdo ani my stoprocentně vědět jaká bude situace v září, radíme tedy počkat jak se situace bude dále vyvíjet.
Zpracováno dne 26. 3. 2020
5. Sestra, občanka ČR, se má v květnu vdát za muže se srílanským občanstvím. Aktuálně žijí v Londýně. Za jakých podmínek by se mohli přestěhovat sem?...
Sestra, občanka ČR, se má v květnu vdát za muže se srílanským občanstvím. Aktuálně žijí v Londýně. Za jakých podmínek by se mohli přestěhovat sem? Ji sem pustí bez problému, ale jak je to s ním? Nyní by jej sem nepustili kvůli uzavření hranic, ale co poté, kdy bude jejím manželem? Chtěli by tu trvale žít. Děkuji moc za odpověď a radu!
Co se týče návratu Vaší sestry do ČR, byla Velká Británie vyhlášena 13. března 2020 za zemi, kde hrozí vysoké riziko nákazy koronavirem. V souvislosti s tím by se musela podrobit karanténě v délce trvání 14 dnů, to ale nebrání samotnému návratu do země. To je ovšem aktuální situace. V současné době je těžké předvídat, zda bude stejná situace i za dva měsíce. Co se týče jejího nastávajícího manžela, nevztahuje se na něj žádná z výjimek uvedených Vládou ČR. Oficiálně je považován za cizince. Jediná možnost, jak by se mohl dostat do ČR je trvalý nebo přechodný pobyt na dobu delší než 90 dnů. Vláda však pozastavila přijímání žádostí o trvalý a přechodný pobyt. Jedinou možnost vidím v českém občanství. Pokud by měl manžel české občanství, mohl by přicestovat do ČR. V současné době není pozastaveno vydávání občanství ani přijímání dalších žádostí (informace ověřena na informační lince oddělení státního občanství a matrik Ministerstva vnitra ČR). Za současného trvání nouzového stavu nevidím jinou možnost, jak by se mohl manžel Vaší sestry dostat do České republiky. Situaci však doporučuji ověřit znovu za dva měsíce, tedy po svatbě, až bude jejich cesta do České republiky aktuální.
Zpracováno dne 26. 3. 2020
6. Chcela by som sa informovať ohľadom prechodu hraníc SR-ČR u zdravotníkov.
Chcela by som sa informovať ohľadom prechodu hraníc SR-ČR u zdravotníkov.
Som slovenská lekárka pracujúca v Brne, kde bohužiaľ nemám nahlásený prechodný ani trvalý pobyt, no bývam tam (nie som pendler). Aktuálne som na Slovensku v 14 dňovej karanténe po návrate zo zahraničnej dovolenky. Bohužiaľ počas nej sa situácia natoľko zmenila, že neviem či sa tam ešte niekedy dostanem. Podľa oficiálnych vyjadrení cez hranice aktuálne prejdú len občania ČR alebo cudzinci s prechodným/ trvalým pobytom, pendleri, kamionisty a pod.
Po skončení karantény sa čo najskôr potrebujem dostať do práce, preto by som Vás chcela požiadať o radu ako by sa dala táto situácia vyriešiť (predloženie pracovnej zmluvy, vyjadrenie od zamestnávateľa a pod..) stretávam sa s názormi, že u všetkých slovenských zdravotníkov sú výnimky, no dané oficiálne dokumenty neviem dohľadať.
Jako lékařka, která pracuje v ČR, můžete na území ČR vstoupit. Zákaz vstupu cizinců na území ČR, nařízený v usnesení vlády č. 203 ze dne 13. března, publikované pod č. 76/2020 Sb, obsahuje několik výjimek, mimo jiné se nevztahuje na cizince, jejichž vstup je v zájmu České republiky. Toto dále upřesňuje ministr vnitra na stránkách Ministerstva vnitra (https://www.mvcr.cz/clanek/vyjimky-z-omezeni-cestovani.aspx), který stanovuje, že zákaz neplatí pro lékaře a zdravotní sestry pracující v ČR. Pro vstup do ČR by Vám mělo stačit prokázání toho, že jste zaměstnána v ČR jako lékařka (například pracovní smlouvou či prohlášením/potvrzením zaměstnavatele).
Zpracováno dne 26. 3. 2020
7. Můj manžel a otec našeho dítěte nemá povolení k pobytu v ČR a nyní se nachází mimo ČR, může za námi dojet? (já i dítě žijeme v ČR a máme české státní občanství)
Váš manžel bude spadat pod výjimku č. 10 stanovenou Ministerstvem vnitra na základě USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 13. března 2020 č. 203 o přijetí krizového opatření.
Tato výjimka se vztahuje na cizince, kteří jsou rodiči dítěte mladšího 18let s českým občanstvím. Tato výjimka má své omezení, které požaduje u cizinců mimo EU povolení k pobytu v ČR. Speciální režim má Velká Británie tzv. přechodného období na základě výstupové dohody, které znamená, že většina vztahů s Británií VČETNĚ cestování bude probíhat jako doposud, a to do konce roku 2020. Na rodiče z Velké Británie se tedy bude pohlížet podobně jako na občana EU a nebude potřebovat povolení k pobytu.
Obecně tedy rodič dítěte mladšího 18let s českým státním příslušenstvím spadá pod výjimku č. 10 ze zákazu vstupu do ČR, pokud má povolení k pobytu. Povolení k pobytu nepotřebují příslušníci EU, dále státní příslušníci Velké Británie, avšak cizinci mimo EU toto povolení potřebují.
Zpracováno dne 26. 3. 2020
8. Rodiče ve věku 81 a 86 let bydlí na Slovensku, střídaly jsme se sestrou, která bydlí ve Vídni o jejich péči. Jsem vdaná za Čecha 35 let, mám české občanství a práci si můžu nadpracovat, jak řešit pomoc rodičům na Slovensku, můžu se tam dostat?
Bojím se, že za těchto okolností není cesta na Slovensko možná. Od 16. března 2020 zakázala Vláda ČR všem občanům republiky vycestovat mimo republiku, až na osoby, kterým byla udělena výjimka. Mezi výjimky patří osoby s povoleným pobytem na území daného státu. Slovenská republika požaduje pro přijetí na území svého státu, aby osoby, které překročí hranice měli na území SR trvalý pobyt, přechodný pobyt nebo platný slovenský cestovní pas.
Pokud se Vám po splnění těchto podmínek (povolení pobytu nebo slovenské občanství) podaří dostat se na Slovensko, musela byste podle opatření zavedených Slovenskou republikou podstoupit karanténu trvající 14 dní. To znamená, že byste nemohla místo Vašich rodičů jít nakoupit jídlo a léky.
Stále je však zachován volný pohyb zboží. Rodičům můžete stále posílat peníze nebo určitý druh zboží, který vydrží přepravu. Co se sociálního zabezpečení týče, to už musí obstarat stát. Zkuste se proto obrátit na obecní/městský úřad obce, ve které rodiče žijí.
Zpracováno dne 27. 3. 2020
9. Chcem sa opytat za akych podmienok by som mohol vycestovat na slovensko a vratit sa naspat, resp. ake potrvedeni musím mat, alebo ake kroky realizovat...
Chcem sa opytat za akych podmienok by som mohol vycestovat na slovensko a vratit sa naspat, resp. ake potrvedeni musím mat, alebo ake kroky realizovat.
V ČR pracujem ako lekar v mobilnom hospici na DPP. Myslím, že na Slovensku by som musel byt asi nevyhnutne 14 dni v domacej karantene po príjazde,alebo je možné nejako dohodnut iny režim?
Ve Vašem případě je nutné posuzovat situaci jak z pohledu českého, tak z pohledu slovenského práva. Na Slovensko vycestovat rozhodně můžete, pokud jste občanem Slovenské republiky, jelikož Vám to umožňuje výjimka ze zákazu vycestování udělená českým ministrem vnitra, která se vztahuje na cizince s trvalým pobytem, dlouhodobým pobytem nad 90 dnů nebo bydlištěm na území ČR (viz https://www.mvcr.cz/clanek/vyjimky-z-omezeni-cestovani.aspx).
Ke vstupu na Slovensko byste neměl potřebovat žádné speciální dokumenty. Nicméně dle Opatření Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky při ohrožení veřejného zdraví byste měl v běžných případech strpět karanténu v délce 14 dnů. Opět se ale na Vás vztahuje výjimka vycházející z tohoto opatření. Jelikož jste lékař, který tuto profesi vykonává v sousedním státu Slovenska (tedy v ČR), tak nemusíte zůstat v karanténě (viz http://www.uvzsr.sk/docs/info/covid19/Opatrenie_UVZ_SR_karantenne_ucinne_od_19.03.2020.pdf). Nicméně aby tato výjimka platila, tak musíte být občanem Slovenska, který má na Slovensku trvalý nebo přechodný pobyt. Dále by bylo vhodné, abyste měl u sebe pracovní smlouvu, kterou prokážete, že se na Vás vztahuje výjimka z karantény.
Následně Slovensko nijak neomezuje vycestování občanů Slovenska do zahraničí v rámci pozemní dopravy. Vstup cizincům je však zásadně omezen ze strany ČR. Avšak opět zde se na Vás vztahuje výjimka udělená českým ministrem vnitra. Jakožto přeshraniční pracovník ve zdravotnictví můžete vstoupit i opakovaně na území ČR. Budete k tomu ale potřebovat Potvrzení o výkonu přeshraničního zaměstnání v oboru zdravotnictví, sociálních služeb a IZS (formulář naleznete zde: https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-cestovani-po-dobu-nouzoveho-stavu.aspx). Po návratu do ČR se na Vás též nevztahuje jinak nutná karanténa.
Nakonec je nutné zdůraznit, že tímto způsobem budete moci cestovat mezi ČR a Slovenskem pouze, pokud jste občanem Slovenska, který má na Slovensku trvalý nebo přechodný pobyt.
Zpracováno dne 27. 3. 2020
10. Jsem občanem ČR ale druhý pobyt mám v Německu. Kdyby se něco stalo mým rodičům mohu překročit hranice ČR bez karantény? Nebo poté musím do karantény.
Vláda označila Spolkovou republiku Německo za rizikovou oblast, proto při návratu do České republiky, není možné se vyhnout povinné 14 denní karanténě. Jedinou výjimku z tohoto pravidla, mají od 26.3. pouze Pendleři, kteří pracují ve zdravotnictví, sociálních službách a pracovníci základních složek integrovaného záchranného systému a to za podmínek, že mají potvrzení o výkonu práce, které lze získat na stránkách ministerstva vnitra a pracují do pásma 100 km od českých hranic.
A dále pendleři, kteří od 26.3 musí pendlovat pouze v turnusech, každý turnus musí mít nejméně 21 kalendářních dní (tzn. neplatí podmínka četnosti překračování) a neplatí zde hranice 100 km, ale musí mít status přeshraničního pracovníka potvrzený o zaměstnavatele. Doporučujeme sledovat aktuální změny na webu ministerstva vnitra (https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx), vzhledem k neustále měnící se situaci.
Zpracováno dne 27. 3. 2020
11. Momentálně jsem s manželem a miminkem v Čechách máme tady 5 let vlastní byt, napsaný na manžela. Manžel Němec (nemá ale tady trvalý pobyt ani přechodný pobyt) já Češka (trvalý pobyt v ČR)...
Momentálně jsem s manželem a miminkem v Čechách máme tady 5 let vlastní byt, napsaný na manžela. Manžel Němec (nemá ale tady trvalý pobyt ani přechodný pobyt) já Češka (trvalý pobyt v ČR). Minulý rok jsme si koupili dům v Německu kam jsme se měli nastěhovat tento rok 24.4.2020. Manžel bude i v Německu pracovat.
Prosím o radu jak se ale dostaneme přes hranice, když já jsem občan ČR a ty nesmějí vycestovat a manžel občan Německa a když pojede odsud už ho sem nepustí. Potřebujeme i odstěhovat věci.
Bohužel Vaše situace se zdá v současnosti jako takřka neřešitelná. Co se týče Vašeho manžela, tak on může bezpochyby vycestovat zpět do Německa, jelikož je občanem tohoto státu. Jak ostatně uvádíte, tak Váš manžel ale po opuštění ČR nebude již opětovně do ČR vpuštěn. Na případy sloučení rodin by se mohla vztahovat výjimka udělená ministrem vnitra č. 1) odst. 5 písm. e) umožňující vpuštění manžela občana ČR do ČR (https://www.mvcr.cz/clanek/vyjimky-z-omezeni-cestovani.aspx). Problémem je však to, že se jedná o výjimku za účelem jednorázového příjezdu do ČR. Vzhledem k tomu, že je Váš manžel nyní v ČR, tak se na něj tato výjimka s nejvyšší pravděpodobností nevztahuje. Pokud Váš manžel ČR za současných podmínek opustí, tak již nebude do ČR vpuštěn.
Co se týče vycestování Vás a Vašeho dítěte, tak tato situace je taktéž neřešitelná. Na Vás jako občanku ČR se žádná výjimka pro vycestování do zahraničí nevztahuje. Abyste mohla vycestovat, tak byste musela mít v Německu povolený pobyt. Opět ale ani v tomto případě by nebylo možné opakovaně překračovat hranice. Nakonec v případě Vašeho dítěte závisí situace na tom, jaké má občanství. Pokud má i německé občanství, tak by mohlo Vaše dítě vycestovat spolu s otcem. Pokud má pouze české občanství, tak je vycestování stejně jako ve Vašem případě nemožné.
Na základě těchto informací musíte zvážit Vaše možnosti. Je však nutné Vás upozornit, že situace ohledně cestování se velmi často mění, tudíž Vám doporučujeme sledovat stránky Ministerstva vnitra, kde jsou tyto omezení i výjimky uváděny.
Zpracováno dne 30. 3. 2020
12. Mám trvalý pracovní poměr na Slovensku, procuji jako ředitel jedné menší firmy na Slovensku, tato firma je sice v pásu do 100 km, ale je vzdálena 175 km od mého bydliště, takže nedojíždím denně,...
Mám trvalý pracovní poměr na Slovensku, procuji jako ředitel jedné menší firmy na Slovensku, tato firma je sice v pásu do 100 km, ale je vzdálena 175 km od mého bydliště, takže nedojíždím denně, ale jezdím do práce na celý týden (aktuálně mám Home office) . Tato situace je dlouhodobě neudržitelná, potřeboval bych poradit jak dál. Jak mám postupovat při překračování hranic a jak mám řešit případnou karanténu apod? Nebo případně, když bych zůstal třeba 2-3 týdny na Slovensku, tedy pracovně, podaří se mi vrátit zpět do ČR na víkend a potažmo zpět do práce?
K dnešnímu dni je situace pro pendlery naposled upravena usnesením vlády České republiky ze dne 6. 4. 2020 č. 387. Dle tohoto usnesení přeshraniční pracovníci s trvalým pobytem v ČR a pracovní smlouvou v sousedním státě a s místem výkonu práce ve Vašem případě do 100 km od státních hranic mohou vyjíždět do zahraničí pouze v tzv. turnusech. Každý turnus musí mít minimálně 14 dní a jedná se konkrétně o minimálně 14 dní pracovního pobytu na Slovensku a poté 14 dní povinné karantény v ČR. Po jejím absolvování je opět možné vyjet minimálně na 14 dní za prací, přičemž policie každý přechod hranice zaeviduje. Pro vycestování v takovém případě potřebujete potvrzení přeshraničního pracovníka (https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-cestovani-po-dobu-nouzoveho-stavu.aspx) a po návratu do ČR jste povinen bezprostředně ohlásit svůj návrat krajské hygienické stanici dle místa svého bydliště, která vám nařídí povinnou 14denní karanténu. Pro opakovaný výjezd na Slovensko budete potřebovat potvrzení krajské hygienické stanice o absolvování karantény. Výjimku z turnusového cestování tvoří pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách, pracovníci základních složek integrovaného záchranného systému a pracovníci subjektů kritické infrastruktury – ti mohou vycestovat častěji a pobyt může být kratší než 14 dní, v takovém případě pak nemusí absolvovat povinnou 14denní karanténu při návratu na území ČR. Je však nutné mít u sebe též nótu zastupitelského úřadu potvrzující výjimku ze zákazu vycestování. Doporučuji ovšem ve Vašem případě věnovat pozornost podmínkám stanoveným v opatření Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ze dne 17. 4. 2020 sp. zn.: OLP/3172/2020, které definuje pendlery přísněji než náš předpis - jako přeshraniční pracovníky s trvalým či přechodným pobytem na území ČR do 30 km pozemní cestou od otevřeného hraničního přechodu a s místem výkonu práce na území Slovenské republiky opět do 30 km pozemní cestou od otevřeného hraničního přechodu. Od 1. 5. 2020 navíc bude platit povinnost prokázat se na hraničním přechodu negativním testem na COVID-19 ne starším 30 dnů. Situace je vzhledem k proměnlivosti značně nepřehledná a nepochybně se bude dále měnit, nicméně je nutné splňovat současně vždy podmínky obou států.
Zpracováno 22. 4. 2020
13. Múže občan Slovenské republiky (aktuálně v karanténě v SK) přejet území České republiky kvúli cestě za prací v Německu? Musí pro tuto cestu splňovat nějaké podmínky? Pokud to není možné, má nějaké jiné možnosti?
V prvé řade je třeba zdůraznit, že jakákoliv úvahy o možnosti vycestování ze Slovenské republiky se vztahují k předpokladu uplynutí doby, pro kterou Vám byla nařízena karanténa.
Na základě usnesení Vlády České republiky z 13. března 2020 č. 203 (dostupné ke stažení zde: https://apps.odok.cz/djv-agenda?date=2020-03-13) platí zákaz vstupu na území ČR pro všechny cizince s výjimkou těch, kteří pobývají na základě přechodného nebo trvalého pobytu. Obdobně pak platí zákaz cizincům vycestovat z ČR. Vládní usnesení však zmocňuje ministra vnitra ke stanovení výjimek pro tyto zákazy.
Ministr vnitra tak učinil sdělením uveřejněným na stránkách Ministerstva vnitra (dostupné zde: https://www.mvcr.cz/clanek/vyjimky-z-omezeni-cestovani.aspx). Vaše situace spadá do skupiny tzv. tranzitu, jelikož chcete přes území České republiky pouze přejet. Z tohoto důvodu na Vás nedopadají výjimky pro
standartní přeshraniční pracovníky. Tranzit je umožněn pouze v případech osob podílejících se na mezinárodní dopravě (např. řidiči kamionů), pracovníků kritických infrastruktur (např. farmaceutické a chemické provozy, energetické provozy), příslušníků integrovaného záchranného systému a odborníků na boj s epidemii. Dále je umožněn tranzit občanům EU, kteří se vrací do svého domovského státu přes území ČR.
Pokud tedy nepracujete v Německu v některém z výše uvedených provozů, nebude Vám tranzit přes území ČR umožněn a je nutné počkat na další vývoj situace.
Přestože bych Vám rád poradil alternativní řešení Vaší situace, obávám se, že Vaše možnosti jsou značně omezené a bude třeba obrnit se trpělivostí. V současnosti jsou zrušeny mezinárodní lety mezi Slovenskem a Německem. V úvahu samozřejmě připadá tranzit přes jinou zemi, než je Česká republika, primárně tedy Rakousko a Polsko. Tyto možnosti však nejsou ovlivněny českým právním řádem a omezení na hranicích těchto zemí tak nejsem schopen posoudit. S ohledem na vážnost situace však lze očekávat, že budou obdobná jako v Česku. Zvažte, zda se neobrátit s prosbou o informace na zastupitelské úřady daných zemí na Slovensku, mějte však na paměti, že jejich prioritou bude v dané chvíli především péče o bezpečnost vlastních občanů.
Zpracováno dne 30. 3. 2020
14. Kdo je pendler? OSVČ se smlouvou o dílo na území Německa pracuje neustále v týdenních cyklech, vztahuje se i na něho podmínky jako např. u zaměstnance?
Kdo je pendler? OSVČ se smlouvou o dílo na území Německa pracuje neustále v týdenních cyklech, vztahuje se i na něho podmínky jako např. u zaměstnance? Po návratu pendlerů domů je uvalena karanténa na všechny členy rodiny? Není nikde psáno, že je zakázáno si jít nakoupit, či musí se řešit i obstarání jídla pro celou rodinu? Jak je to s pobytem na vlastní oplocené zahradě?
Pendler je označení pro přeshraničního pracovníka, který pravidelně vykonává výdělečnou činnost v jiném státě EU, a minimálně jednou týdně se ze státu výdělečné činnosti (např. Německa) vrací do státu bydliště (např. ČR). Pokud tedy do Německa jedete jednorázově (za účelem zhotovení díla), běžně však pracujete v ČR, postavení pendlera se na Vás nevztahuje. V takovém případě pro vás platí obecná pravidla jako pro běžného občana ČR tzn. zákaz vycestovat do jakéhokoliv jiného státu.
Pokud jde o pravidla týkající se pendlerů - pendleři (Češi) dojíždějící za prací do Německa nemohou vyjet za hranice na méně než 21 dní a po návratu do Česka jsou povinni absolvovat 14 denní karanténu. Tu si musí zajistit u svého lékaře a při zahájení nového turnusu musí doklad předložit policii. Pro rodinné příslušníky karanténa neplatí (opatření vlády se o nich výslovně nezmiňuje). Pouze pokud by je pendler vzal s sebou, platí karanténa po návratu i pro ně.
Výslovně se tedy na rodinné příslušníky pendlera karanténa nevztahuje, nicméně je třeba pamatovat na smysl daného opatření, což je především zamezení šíření nákazy SARS-COV-19. Ze zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví pak vyplývá, že osoba, u které je podezření výskytu nákazy (což pendler po návratu ze zahraničí je), je povinna podrobit se izolaci od ostatních osob. Pendler po návratu ze zahraničí tedy nesmí opouštět své bydliště (a to ani na obyčejný nákup či na procházku). Pokud se vrací domu k rodině, je v zájmu celé společnosti, aby se i rodinný příslušníci zdrželi pohybu mezi ostatními lidmi.
Pokud jde obecně o pobyt na zahradě. Soukromou zahradu ale lze považovat za součást bydliště, takže na tyto prostory se povinnost karantény popřípadě nošení ochranného prostředku dýchacích cest nevztahuje. Pokud by se ale jednalo o zahradu, kde se "přes plot" potkává více lidí, pak je minimálně nošení roušky vhodné.
Zpracováno dne 1. 4. 2020
15. Od roku 2010 trvale žiji ve Spolkové republice Německo. Od roku 2017 pracuji opět v ČR, a dojížděl jsem přes hranice, původně denně, od 01.09.2018, od kdy pracuji v Praze, dojíždím týdně, vždy na víkend, zpět do SRN,...
Od roku 2010 trvale žiji ve Spolkové republice Německo. Od roku 2017 pracuji opět v ČR, a dojížděl jsem přes hranice, původně denně, od 01.09.2018, od kdy pracuji v Praze, dojíždím týdně, vždy na víkend, zpět do SRN, kde mám svůj dům a již 10 let trvalé bydliště. Dne 25.02.2020 jsem nabyl státní občanství Spolkové republiky Německo.
Můj osobní status je nyní následující:
jsem státním občanem Spolkové republiky Německo,
jsem státním občanem České republiky,
moje trvalé bydliště je v SRN
Prosím o radu, jak mám legálně a korektně pendlovat mezi SRN a ČR za současného stavu. Podotýkám, že jsem si ověřil, že i Praha je maličko pod 100 km od německé hranice. Ustanovení o pracovnících ve zdravotnictví a sociálních službách se na mne přirozeně nevztahuje.
Nemohu nechat dům měsíce bez dozoru, tzn., vyjádření některých činitelů o časovém omezení cestování v řádu měsíců mne velmi zneklidňuje. Předpokládám, že jako německého občana s trvalým bydlištěm v SRN mne české bezpečnostní síly domů pustit musí, ale jak zpět do práce? Dali by mně do karantény? A kam? V Praze mám skromné zázemí pouze na ubytovně Ministerstva financí. V Česku nemám žádné lékaře, vše v SRN, a protože je mi jednašedesát let, tyto občas také potřebuji. Středisko mých životních zájmů leží v SRN, v ČR pouze pracuji, jakožto v jiném členském státě.
Jakožto na přeshraničního pracovníka (pendlera) dojíždějícího do České republiky ze Spolkové republiky Německo, se na Vás podle usnesení vlády ČR č. 281 ze dne 23. 3. 2020, publikované ve sbírce zákonů jako usnesení č. 128/2020 Sb., vztahují od 26. 3. 2020 následující povinnosti. Po každém příjezdu do ČR ze SRN musíte v ČR strávit nejméně 21 dní. Poté se můžete vrátit do SRN, nicméně po každém odjezdu z ČR musíte vyčkat alespoň 14 dní, než budete moci opětovně přijet do ČR. Při příjezdu do ČR budete podroben kontrole.K Vašemu dotazu tedy musíme uvést, že se na víkendy do SRN vracet nemůžete. V ČR musíte strávit minimálně 21 dní a po odjezdu z ČR musíte čekat alespoň 14 dní, než se zase budete moci do ČR vrátit. Tyto povinnosti vyplývají z českých právních předpisů, není nám známo, zda německé předpisy nestanoví další povinnosti a zákazy.
Podle výše uvedeného usnesení vlády se na přeshraniční pracovníky dále vztahuje povinnost bezprostředně po návratu do ČR informovat svého lékaře a strávit 14 dní v karanténě. Povinnost informovat po návratu lékaře a strávit 14 dní v karanténě se však vztahuje pouze na přeshraniční pracovníky, kteří pracují mimo ČR a do ČR se vracejí. Na Vás se tedy povinnost informovat lékaře a strávit 14 dní v karanténě nevztahuje a to ani při příjezdu do ČR ani při odjezdu z ČR. Po opuštění ČR musíte pouze vyčkat 14 dní, než budete opět moci vstoupit na území ČR. Závěr o tom, že povinnost absolvovat po návratu domů karanténu se na pracovníky dojíždějící za prací do ČR nevztahuje, vyplývá mimo jiné z informací zveřejněných Ministerstvem vnitra (https://www.mvcr.cz/clanek/preshranicni-pracovnici-tzv-pendleri.aspx).
Tato odpověď zahrnuje pouze povinnosti stanovené právní úpravou České republiky, nezahrnuje případné povinnosti stanovené Spolkovou republikou Německo. Dále Vás upozorňujeme, že vzhledem k dynamickému vývoji situace se mohou podmínky pro překračování hranic dále měnit.
Zpracováno dne 2. 4. 2020
16. Aktuálne sa nachádzam na územi Nórska, kde som na štúdijnom pobyte. Mám slovenské občianstvo a trvalí pobyt na Slovensku (prechodný pobyt nemám vybavený)...
Aktuálne sa nachádzam na územi Nórska, kde som na štúdijnom pobyte. Mám slovenské občianstvo a trvalí pobyt na Slovensku (prechodný pobyt nemám vybavený). Zároveň mám pracovný pomer s českou firmou v Brne, čo znamená, že mám aj české zdravotné poistenie.
Podľa stránky MV ČR [1] nemám právo vstupu a pobytu v ČR nakoľko sú hranice uzavreté. Ako študentovi Erazmus+ programu sa mi dostala informácia, že jako študent českej univerzity s pracovným pomerom/zdravotným poistení v ČR (pre občanov iných štátov EU) mám právo návratu do ČR na základe kartičky zdravotného poistenia/pracovnej zmluvy. Tieto informácie sú od DZS (Dům
zahraniční spolupráce), bohužiaľ nedokážem nájsť odkaz na túto informáciu. Moja otázka teda znie, či ma na územie ČR pustia s týmito dokumentami alebo nie.
Ďalej by ma zaujímalo, či mám právo požiadať českú ambasádu v Osle o pomoc s dopravou späť do ČR alebo mám toto právo výhradne u slovenskej ambasády a návrat na Slovensko.
V prípade, že mám právo vrátiť sa do ČR (konkrétne Brna), je nutné máť 14 dňovú karanténu v nejakom špeciálnom štátnom zariadení (tak ako to máme na Slovensku) alebo stačí ostať doma?
Zákaz vstupu na územie Českej republiky bol vydaný uznesením vlády zo dňa 23. marca 2020 č. 203, sa vzťahuje na všetkých cudzincov okrem tých ktorý majú v Českej republike povolený trvalý pobyt alebo prechodný pobyt nad 90 dní. Medzi výnimkami ktoré ministerstvo z tohto zákazu definovalo na svoje webovej stránke (https://www.mvcr.cz/clanek/vyjimky-z-omezeni-cestovani.aspx) sa držanie zdravotneho poistenia alebo pracovneho pobytu nenachádza. Vo vašom prípade teda nemáte právo vstupu na územie ČR.
Nakoľko má v Nórsku (Osle) ambasádu aj Slovenská republika máte právo požiadať o repatriáciou výhradne túto ambasádu.
Čo sa týka povinnej karantény v Českej republike, tá ma byť absolvovaná v domácom prostredí.
Zpracováno dne 2. 4. 2020
16. Žiji s partnerem již 3roky, střídavě v Hodoníně, a Skalici, 12km přes hranici na Slovensku. Společně vychováváme mého syna. V listopadu jsme se rozhodli, že jeho byt projnameme a zůstaneme jen tady...
Žiji s partnerem již 3roky, střídavě v Hodoníně, a Skalici, 12km přes hranici na Slovensku. Společně vychováváme mého syna. V listopadu jsme se rozhodli, že jeho byt projnameme a zůstaneme jen tady v Česku, kdy on bude dojíždět za prací na Slovensko. Byt, který užívám mám v nájmu a majitel o přítomnosti přítele ví. Je ochoten mi ho i zanést do smlouvy.
Bohužel situace je taková, jaká je a jsme od sebe odděleni. Jediná možnost, je zajištění přechodného pobytu, jenže na cizinecké v Brně to nikdo nebere a východiskem tak je online formulář a zaslání poštou. Na jednání žádosti je 30 dní a i potom musí přítel dojet a podepsat dokumenty. To udělá jak, když nemůže přes hranice?
Dále je podmínkou pracovní místo v ČR, to bohužel není možné, jelikož má ve Skalici práci již 13. rokem a dobře placenou. A fingovat nějaký úvazek rozhodně nechceme. Navíc v této situaci mu tady nikdo práci jen tak nedá.
Další možnost je se vzít, ovšem obřady jsou zrušeny a touto cestou se vdát je pro mě hodně smutná představa. Hranice budou zavřené minimálně půl roku. Přítel momentálně žije v bytě s maminkou, která je těžce nemocná a tudíž jakákoliv bakterie, nachlazení je pro ni fatální. Svůj byt má, jak jsem psala výše, pronajatý a výpovědí nájmu by samozřejmě mohl lépe a klidněji žít, nicméně to neřeší naši situaci.
Existuje prosím nějaký zákon, kde budeme bráni jako druh a družka bez povinnosti sezdaní nebo abychom k sobě měli právní vztah a on mohl překročit hranice?
Bohužel pro Vás máme špatné zprávy.
Jak jistě víte, na základě usnesení Vlády ČR č. 203 ze dne 13. března 2020 (dostupné zde: https://apps.odok.cz/djv-agenda?date=2020-03-13) platí zákaz vstupu na území ČR pro všechny cizince (tedy i občany Slovenska) s výjimkou těch, kteří v ČR pobývají na základě přechodného nebo trvalého pobytu. Z Vašeho dotazu vyplývá, že Váš druh nemá ani jedno a za této situace nelze přechodný pobyt žádostí ze zahraničí nijak zajistit, neboť byl zastaven příjem žádostí o přechodné a trvalé pobyty na zastupitelských úřadech ČR s výjimkou osob, jejichž pobyt je v zájmu České republiky.
Vládní usnesení sice zmocňuje ministra vnitra ke stanovení výjimek ze zákazu vycestování (ty jsou dostupné zde: https://www.mvcr.cz/clanek/vyjimky-z-omezeni-cestovani.aspx), na Vaší situaci se však žádná z těchto výjimek nevztahuje.
Již v dotazu správně argumentujete, že výjimka platí například pro manžele, tam však druha či družku podřadit nejde už jen z toho důvodu, že je pro účely výjimky pro manžele manželství nutno doložit oddacím listem. Dále, výjimka je možná pouze za účelem jednorázového příjezdu do ČR, manželstvím byste si tedy nepomohla, když Váš druh potřebuje pracovat na území Slovenska.
A na Vaši poslední otázku, zda v českém právním řádu existuje nějaká právní úprava regulující druha / družku coby právní institut, Vám mohu odpovědět, že se taková právní úprava v ČR vyskytuje, avšak na tento případ se použít bohužel nedá.
Shrnu-li to, momentálně není žádný způsob, jak s Vaším druhem partnersky žít s tím, že by jezdil pracovat na Slovensko. Váš druh má slovenské občanství, nemá v České republice přechodný ani trvalý pobyt, nelze na něj pohlížet jako na tzv. pendlera a v současné době se na něj výjimky ze zákazu vycestování do ČR nevztahují.
Abych Vás alespoň něčím povzbudil, vládní usnesení se často podle situace mění a není vyloučeno, že se do výjimek ze zákazu vycestování přidá například osoba blízká, do které by se již druh / družka zařadit dali. Dnes (31.03. 2020) tomu tak ale není. Doporučuji Vám proto bedlivě sledovat události a dění. Na závěr Vám snad jen popřeji hodně štěstí a snad se vše brzy vrátí do normálu.
Zpracováno dne 31. 3. 2020
17. Je možné překročit státní hranici za účelem koupě koně na Slovensku?
Je možné překročit státní hranici za účelem koupě koně na Slovensku? Rozhodně nechci porušovat nařízení vlády, ani zákon, avšak kobyla na mne čeká již 3 týdny a paní nemůže čekat další měsíc.
Vláda ČR dne 30. 3. 2020 vyhlásila usnesení č. 334, kterým sjednotila podmínky pro vstup do ČR a vycestování z ČR. Usnesení obsahuje i výjimky ze zákazu vstupu do ČR a vycestování z ČR, nicméně Vaše situace se pod ně vztáhnout nedá. Obecně lze očekávat, že úprava přechodu hranic se ještě dočká změn, a proto doporučuji sledovat informace Ministerstva vnitra ČR.
Pokud jste rozhodnutá kobylku koupit a víte v jakém je stavu, tak kupní smlouvu můžete uzavřít distančně (nicméně by bylo vhodné upravit podle toho možné nároky v kupní smlouvě) a pokusit se kobylku převést pomocí společnosti zaměřující se na mezinárodní dopravu. Pro mezinárodní dopravu totiž existuje výjimka, a to jak na straně ČR, tak na straně SR.
(Zde výjimky přechodu hranic vydané Slovenskou vládou:
https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/vstup-cudzincov-na-uzemie-sr-pocas-mimoriadnej-situacie?fbclid=IwAR12KUKnpYC-5zqa8pTQas1aeQd2HmdfZvmHqIBTXYil8-W8zQsfhbdpd6E
Zde usnesení vlády ČR č. 334, včetně výjimek k překročení hranic: https://www.mvcr.cz/clanek/karantena-pro-vsechny-kteri-prijizdeji-do-ceska-prekracovani-hranic-nove-upravuje-komplexni-usneseni-vlady.aspx). Bohužel jiné řešení, které by umožnilo řešení Vaší situace aktuálně není možné.
Zpracováno dne 7. 4. 2020
18. Mám otázku ohľadom prechodu hraníc ČR/SR. Pracujem na dohodu v ČR pričom miesto výkonu práce je variabilné ale zvyčajne Brno alebo blízke okolie (firma ma sídlo v Prahe)...
Mám otázku ohľadom prechodu hraníc ČR/SR. Pracujem na dohodu v ČR pričom miesto výkonu práce je variabilné ale zvyčajne Brno alebo blízke okolie (firma ma sídlo v Prahe). Zároveň práca je niekedy fyzicky vykonávaná aj na Slovensku (od 1.3.2020 som nebol v SR a zdržiavam sa v Brne), tým pádom do SR cestujem z Brna niekoľko krát do týžna . Zároveň mám trvalý pobyt v SR, som občanom SR a v Brne nemám ani prechodný. Za akých podmienok môžem prekročiť hranice tam a späť tak aby sa ma netýkala karanténa? Akými dokumentami sa mám na hranici preukázať? A ešte jedna otázka: Kamarát pracuje tak isto ako ja stým rozdielom že to má presne naopak- Je momentálne na Slovensku a pracuje tam a zároveň niekedy fyzicky pracuje aj v ČR do 100km od hraníc (je občanom SR a ma tam aj trvalý pobyt).
Ve Vašem případě je třeba se třeba vycházet jak z českých opatření, tak z těch slovenských, a navíc je nutné odlišovat vstup a vycestování v obou případech.
Nejprve je nutné zdůraznit, že jako občan Slovenska se můžete vždy do této země vrátit. Obecně však platí, že toto vycestování je pouze jednorázové, což znamená, že již nemáte možnost vrátit se zpět do ČR. Pokud spadáte do kategorie přeshraničního pracovníka, tak se na Vás zákaz návratu do ČR nevztahuje, což by s velkou pravděpodobností mohl být Váš případ. Nicméně abyste mohl získat status tzv. pendlera, tak byste musel cestovat od hranic se Slovenskem nejdále 100 km a mít u sebe potvrzení přeshraničního pracovníka od Vašeho zaměstnavatele. Nevztahuje se na Vás podmínka vycestování pro konkrétní profese, nemusíte hranice překračovat pravidelně a při návratu zpět do ČR nemusíte nastoupit do karantény. Na konkrétní pravidla můžete nahlédnout zde: https://www.mvcr.cz/clanek/preshranicni-pracovnici-tzv-pendleri.aspx.
Problém pro Vás však nastává v případě slovenských pravidel. Dle Opatření Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky při ohrožení veřejného zdraví ze dne 4. 4. 2020 totiž vyplývá, že každá osoba, která vstoupí na území Slovenska musí podstoupit 14denní karanténu. Podle bodu 5 se tato povinnost nevztahuje pouze osoby, které mají trvalý nebo přechodný pobyt na území Slovenska a vykonávají práci v pásmu 30 km od hranic a mají potvrzení od zaměstnavatele. Z Vašeho popisu ale plyne, že místo Vaší práce je ČR jako celek, tudíž do této kategorie nespadáte (ostatně to by zjevně nešlo ani v případě místa práce v Brně). Pokud tedy vycestujete na Slovensko, tak budete muset vždy podstoupit karanténu. Avšak poté se budete moci kdykoliv do ČR vrátit, jelikož Slovensko neomezuje vycestování svých občanů ze země. Jak je již výše uvedeno, tak na území ČR po návratu ze Slovenska byste karanténu podstupovat nemusel.
V případě Vašeho kamaráda by bylo možné vycestování ze Slovenska kdykoliv. Na základě českých pravidel musí vykonávat práci v ČR ve vzdálenosti do 100 km od hranic a musí mít u sebe potvrzení přeshraničního pracovníka od zaměstnavatele. Pokud nesplní tyto podmínky, tak by nebyl do ČR vpuštěn. Pokud se bude chtít vrátit zpět na Slovensko, tak dle českých pravidel mu to bude umožněno, nicméně karanténě na Slovensku se vyhne pouze tehdy, když práci v ČR bude vykonávat ve vzdálenosti pouze 30 km od hranic.
Domnívám se však, že toto řešení není pro Vás ani pro Vašeho kamaráda vyhovující. Je však nutné zdůraznit, že pravidla v ČR, ale i v ostatních zemích pro cestování se v současnosti velmi často mění. Například Vláda ČR schválila zmírnění podmínek pro vycestování z ČR s platností od 14. 4. 2020. Konkrétní pravidla však budou stanovena až později. V případě Slovenska však o žádné nadcházející změně nevím. Doporučuji Vám, abyste průběžně sledoval webové stránky Ministerstva vnitra ČR a slovenského Úřadu veřejného zdravotnictví, kde jsou opatření týkající se cestování zveřejňována.
Zpracováno dne 9. 4. 2020
19. Jsem živnostník a věnuji se výcviku a chovu psů. Zajímalo by mě, jestli mohu vycestovat do zahraničí (Nizozemsko nebo Německo) za účelem nakrytí feny?
Ke dni 20. 4. 2020 je platné a účinné usnesení vlády o přijetí krizového opatření č. 387 ze dne 6. dubna 2020 (dostupné zde: https://apps.odok.cz/djv-agenda?date=2020-04-06), které v bodě I. 5. nařizuje, že vycestování z území České republiky je možné pouze v nezbytně nutných případech pod podmínkou, že účel vycestování je v souladu s výjimkami ze zákazu volného pohybu nařízeného Ministerstvem zdravotnictví a k dosažení účelu nepostačuje cesta v rámci České republiky. Ministerstvo zdravotnictví omezilo volný pohyb mimořádným opatřením č. j.: MZDR 16195/2020-1/MIN/KA ze dne 15. 4. 2020 (dostupné jako příloha č. 2 k usnesení vlády č. 420 https://apps.odok.cz/djv-agenda?date=2020-04-17). Podle bodu I. 1. písm. a) platí pro zákaz volného pohybu osob na území ČR výjimka pro cesty do zaměstnání a k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti. Stejná výjimka tak bude dle Vámi nastíněných okolností platit pro Vás. Vycestovat z území ČR za tímto účelem tedy můžete. Ministerstvo vnitra je oprávněno k provádění vládního usnesení, a tudíž na svých stránkách zveřejnilo seznam požadovaných dokumentů, které je nutné mít při přechodu hranice k dispozici, dostupné zde https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx. Na tomto odkazu najdete v bodě 2. „Cestování po dobu nouzového stavu“ dokument „Náležitosti při vycestování z ČR“ (dostupný také zde, po kliknutí se dokument stáhne https://www.mvcr.cz/soubor/vyjimky-ze-zakazu-volneho-pohybu-osob-z-uzemi-ceske-republiky.aspx). Vy budete spadat pod bod a), měla byste tedy při přechodu hranice mít u sebe aktuální výpis z obchodního nebo živnostenského rejstříku a dokument, který prokazuje existenci zakázky v zahraničí (zvací dopis od druhé smluvní strany, smlouvu). Pokud se rozhodnete tento výjezd do zahraničí uskutečnit, po návratu pro Vás bude platit povinnost bezprostředně nahlásit svůj příjezd vzdáleným přístupem krajské hygienické stanici v souladu s bodem I. 2. usnesení vlády č. 387 (viz výše). Krajská hygienická stanice rozhodne o nařízení karantény v délce 14 dnů, v souladu s bodem I. 4. stejného usnesení. Konečně je nutné se informovat také o podmínkách pro vstup na území státu, do kterého hodláte svůj výjezd uskutečnit. Tyto podmínky však nejsou odvislé od právního řádu České republiky, tudíž je nejsem schopen kvalifikovaně posoudit, mohu Vás pouze odkázat na zastupitelské úřady daných zemí. V dotazu však zmiňujete Německo, které Vám dle internetových stránek Velvyslanectví SRN v Praze umožní vstup na své území za účelem výkonu výdělečné činnosti a/nebo provedení smluvního plnění. (dostupné zde: https://prag.diplo.de/cz-cs/aktuelles/-/2319970).
Zpracováno dne 22. 4. 2020
20. Som študentom MUNI v poslednom ročníku Mgr štúdia a mám dohodu o provedení práce (DPP) s MUNI. Aktuálne sa nachádzam na Slovensku, chcel by som prísť do Česka...
Som študentom MUNI v poslednom ročníku Mgr štúdia a mám dohodu o provedení práce (DPP) s MUNI. Aktuálne sa nachádzam na Slovensku, chcel by som prísť do Česka. V ČR nemám prechodný pobyt. Je možné sa dostať cez hranice iba s DPP? Ak áno, aké dokumenty potrebujem na prechod cez hranice a ako ich od MUNI môžem získať? Kde nájdem zoznam hraničných priechodov, cez ktoré môžem vstúpiť do ČR? Môžem po prekročení hranice využiť prostriedky hromadnej dopravy (vlak/bus) na prevoz do miesta karantény?
Česká republika měnila pravidla pro přechod hranic ke 14. 4. 2020, a to usnesením vlády ČR č. 387 (dostupné zde: https://apps.odok.cz/attachment/-/down/RCIABNFABVQ3). Tyto pravidla jsou podrobněji rozebrána na stránkách Ministerstva vnitra ČR (dostupné zde: https://www.mvcr.cz/clanek/preshranicni-pracovnici-tzv-pendleri.aspx). Ani z jednoho nevyplývá omezení statusu pendlera pouze na osoby pracující v pracovním poměru založeném pracovní smlouvou. Ostatně i z potvrzení o výkonu přeshraničního zaměstnání nevyplývá vyloučení dohod mimo pracovní poměr. Vzhledem k tomu si myslím, že je možné překročit hranice v pozici pendlera i na dohodu o provedení práce. Pro překročení budete potřebovat již výše zmíněné potvrzení o výkonu přeshraničního zaměstnání vyplněné Vaším zaměstnavatelem, resp. MUNI, které je dostupné zde: https://www.mvcr.cz/clanek/preshranicni-pracovnici-tzv-pendleri.aspx. Případný návrat zpět na Slovensko bude možný nejdříve po 28 dnech po překročení hranice (uplatňuje se režim 14 dní karanténa + alespoň 14 dní práce), pro návrat budete muset mít potvrzení o absolvování karantény, které Vám vystaví krajská hygienická stanice. Bezprostředně po vstupu do ČR (před zahájením práce) musíte oznámit svůj vstup na území ČR krajské hygienické stanici působící v místě práce. Ve Vašem případě to bude nejspíš Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje (https://www.khsbrno.cz/index.php). Na hranicích se možná budete muset podrobit lékařské prohlídce a po překročení hranice budete v povinné 14denní karanténě. Vzhledem k tomu, že místo výkonu Vaší práce se nachází do 100 km od hranic (zde předpokládám místo výkonu práce v Brně), můžete využít všech hraničních přechodů pro pendlery. Seznam otevřených hraničních přechodů je dostupný na stránkách ministerstva dopravy ČR: https://www.mdcr.cz/Mimoradna-opatreni-v-doprave/Mezinarodni-doprava/Mezinarodni-osobni-doprava?returl=/Mimoradna-opatreni-v-doprave/Mezinarodni-doprava. Od 14.4.2020 je v ČR zakázána mezinárodní veřejná doprava a není možné se do Česka dopravit autobusem nebo vlakem (podle usnesení vlády ČR č. 200, dostupné zde: https://apps.odok.cz/attachment/-/down/IHOABMNHPRJX). Slovensko momentálně neomezuje své občany ve vycestování do zahraničí, a tudíž je pro Vás minimálně tato strana hranice otevřená. Na závěr ještě dodám, že momentálně rektor MUNI intenzivně jedná s vládními představiteli, aby bylo možné zajistit Slovenským a jiným zahraničním studentům řádné ukončení studia, resp. absolvování semestru. I vzhledem k tomu tak lze očekávat, že se pravidla pro přechod hranic můžou měnit, a proto doporučuji sledovat vývoj situace jak na české, tak na slovenské straně hranic.
Zpracováno dne 22. 4. 2020
21. Jsem občan ČR, ale přechodným pobyt mám v Rakousku, kde také bydlím. Momentálně pobývám v ČR u syna, ale nemohu zde zůstat dlouho...
Jsem občan ČR, ale přechodným pobyt mám v Rakousku, kde také bydlím. Momentálně pobývám v ČR u syna, ale nemohu zde zůstat dlouho. Chtěla bych se vrátit zpět do Rakouska, ale nevím, jestli mě pustí. Mám u sebe papíry o přechodném pobytu v Rakousku.
Na základě Sdělení Ministerstva vnitra, kterým se stanovují podle usnesení vlády č. 387 ze dne 6. dubna 2020 podmínky a náležitosti vyžadované pro překročení státní hranice České republiky za účelem vstupu, platné od 14. dubna 2020 od 00:00 po dobu trvání nouzového stavu. Vycestování z území České republiky možné pouze v nezbytných případech pod podmínkou, že účel vycestování je v souladu s výjimkami ze zákazu volného pohybu nařízeného mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví (podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů).Zákaz vycestování z území ČR neplatí pro občany České republiky, kteří jsou držiteli pobytového oprávnění v jiné zemi a chtějí opustit Českou republiku za účelem jednorázového vycestování do této země. Také od 14. dubna cizinci s pobytem v ČR budou moci stejně jako čeští občané cestovat do zahraničí, a to nově i s možností návratu během nouzového stavu. Účel vycestování musí být v souladu s výjimkami ze zákazu omezeného pohybu nařízeného Ministerstvem zdravotnictví. Je tudíž omezeno pouze na nezbytné a odůvodněné případy (např. plnění úředních povinností, výkon práce v zahraničí, apod.), které budou muset být prokázány individuálně policii přímo na hraničních přechodech, proto musíte hranice opustit na místech určených a doložit přechodný pobyt v Rakousku. Zároveň s platností od 14. dubna 2020 bude vstup z České republiky do Rakouska umožněn pouze osobám disponujícím potvrzením o bezinfekčnosti ne starší než 4 dny.
Zpracováno 23. 4. 2020
22. Jak se postupné uvolňování opatření ve vztahu ke COVID 19 dotýká mé osoby. Dlouhodobě pracuji v SK viz níže, od 12. 3. 2020 jsem v Hodoníně (hraniční město s SK)...
Jak se postupné uvolňování opatření ve vztahu ke COVID 19 dotýká mé osoby. Dlouhodobě pracuji v SK viz níže, od 12. 3. 2020 jsem v Hodoníně (hraniční město s SK). Na Slovensku pracuji v týdenních cyklech a bydlím v části rodinného domu se samostatnou koupelnou a sociálním zařízením (vstup do prostor po schodišti). Velmi rád bych se již zapojil do pracovního procesu a přijel na Slovensko. Můžete mi, prosím, naznačit jaké jsou možnosti?
K 17. 5. 2020 došlo k ukončení nouzového stavu. Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření jsou s účinností od 18. 5. 2020 upravena Ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ze dne 15. 5. 2020. Co se týče překročení hranic do ČR, pro Vás jako přeshraničního pracovníka neplatí povinnost bezprostředně po vstupu do ČR oznámit tuto skutečnost krajské hygienické stanici a podrobit se 14denní karanténě v případě, že při prvním vstupu na území ČR předložíte potvrzení o výkonu přeshraničního zaměstnání a lékařské potvrzení o absolvování PCR testu dle bodu III./1. výše uvedeného ochranného opatření (test nesmí být starší než 4 dny a je proveden na vlastní náklady. Vzory potvrzení dostupné zde: https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx). Dále je po dobu 14 dnů od vstupu na území ČR nutné omezení volného pohybu. Po uplynutí 30 dnů od předložení lékařského potvrzení je při následném překročení hranic do ČR nutné předložit nové lékařské potvrzení o absolvování PCR testu. PCR test lze absolvovat i v ČR a lékařské potvrzení předložit hygienické stanici do 72 hodin od vstupu do ČR. V případě cest do zahraničí je však nutné věnovat pozornost i zahraniční právní úpravě, v tomto případě tedy podmínkám vstupu na Slovensko. Jedná se zejména o opatření Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia, sp. zn.: OLP/3353/2020, ze dne 29. 4. 2020, které v bodu 5 stanovuje výjimku pro přeshraniční pracovníky, kteří mají trvalý nebo přechodný pobyt v příhraniční oblasti do 30 km od otevřeného hraničního přechodu a mají uzavřený pracovněprávní vztah nebo místo výkonu práce na území Slovenska opět do 30 km po pozemní komunikaci od otevřeného hraničního přechodu. O tomto zaměstnání je pak nutné mít potvrzení. Vždy je nutné splňovat podmínky obou států. Vzhledem k neustálému vývoji právní úpravy doporučuji sledovat zejména stránky Ministerstva vnitra ČR a Ministerstva vnitra SK (eventuálně Ministerstva zahraničních věcí ČR).
Zpracováno 17. 5. 2020