Zpráva o průběhu a výsledcích mezinárodní soutěže Foreign Direct Investment International Moot Competition (FDI) 2017

FDI Moot je tradiční studentskou soutěží v oblasti mezinárodního investičního práva a mezinárodní arbitráže, každoročně organizovanou Center for International Legal Studies. Masarykova univerzita je jejím pravidelným a úspěšným účastníkem. V roce 2010 bylo písemné podání týmu MU vyhodnoceno jako druhé nejlepší a v roce 2011 se tým celkově umístil na 9. místě. V roce 2014 jsme se umístili na druhém místě v Regional Round v Buenos Aires. Rok nato (2015) jsme vybojovali ocenění nejlepší řečník předkola v Budapešti a celý ročník završili postupem do vyřazovací fáze při světovém finále v Londýně. V něm jsme dosáhli osmifinále a 18. místa mezi všemi univerzitami a podání Právnické fakulty Masarykovy univerzity bylo vyhlášeno jako druhé nejlepší, s čímž byla spojena publikace podání v prestižním Transnational Dispute Management Journal.

Právě uplynulý ročník tvořila regionální předkola v Jižní Koreji, Indii a Keni, finále potom proběhlo na Suffolk University v Bostonu, USA. Stejně jako v předchozích letech se univerzity ve Varšavě a Budapešti ujaly organizace evropských předkol.

Na základě výběrového řízení, které proběhlo na přelomu února a března, byl sestaven tým šesti studentů: Martin Březina, Jan Svoboda, Petr Procházka, Veronika Šípošová a Jan Šlajs. Tým byl veden doc. Pavlem Molkem a Martinem Švecem.

V letošním roce se studenti se museli vypořádat se zadáním, v němž došlo ke znehodnocení zahraniční investice v důsledku udělení nucené licence v reakci na vypuknutí epidemie.

Kvůli politické nestabilitě způsobené prezidentskými volbami v Keni tým Právnické fakulty Masarykovy univerzity na regionální předkolo neodcestoval. V září jsme však úspěšně odevzdali obě písemná podání. V říjnu jsme se následně zúčastnili obou evropských předkol v Budapešti a následně ve Varšavě. Na konci října jsme odletěli na světové finále v Bostonu, USA. Ve skupině jsme se navzájem střetli s Universitas Gadjah Mada (Indonésie), FGV São Paulo Law School (Brazílie), De La Salle University (Filipíny) a University of Hong Kong (Hong Kong/Čína). Po vyrovnaných soubojích jsme bohužel do vyřazovací části nepostoupili. Masarykova univerzita se tak umístila na celkovém 48 místě. Právnická fakulta Masarykovy univerzity se v tomto ročníku vůbec poprvé dočkala i reprezentace na pozici arbitra, v níž vystupoval Martin Švec, a to jak na všech evropských předkolech, tak i ve světovém finále.

Na konečném výsledku se bohužel projevila skutečnost, že tým prochází generační obměnou a pro studenty to tak byla první zkušenost s moot court, stejně jako nedostatečně široký tým v důsledku stále klesajícího zájmu studentů o soutěže v právu. FDI Moot 2018 proběhne ve švédském Stockholmu. Pevně věříme, že se nám podaří na úspěchy z předchozích let v roce 2018 navázat.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.