Pro program Právo a právní věda a bakalářské studijní programy potřebujete občanský průkaz, úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení a psací potřeby.
Kopii maturitního vysvědčení potřebujete i v případě, že jste již absolvovali VŠ. Maturitní vysvědčení musí být součástí vašeho spisu.
Pro navazující magisterské studium je potřeba úředně ověřená kopie diplomu. Povinnost odevzdat diplom se netýká absolventů MUNI, v takovém případě budou údaje prokazující podmínku předchozího vzdělání získány z Informačního systému Masarykovy univerzity.
K převzetí rozhodnutí a zápisu je možné zmocnit jinou osobu na základě písemné plné moci s úředně ověřeným podpisem zmocnitele, z jejíhož obsahu bude patrné oprávnění zmocněnce činit za zmocnitele úkony spojené s převzetím rozhodnutí, přezkumem rozhodnutí a zápisem ke studiu. Zmocněnec musí být vybaven k převzetí stejně jako uchazeč (úředně ověřená kopie maturitního vysvědčení), přičemž se prokazuje vlastním průkazem totožnosti.
Pokud byste nesehnal osobu pro vyřízení zápisu, můžete požádat o náhradní termín zápisu a k žádosti přiložit úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení. Tuto žádost je nutno fakultě doručit do 7. 8. 2020.
Pokud dojde k této situaci, můžete požádat o odložení termínu zápisu děkana fakulty. K žádosti, kterou napíšete vlastními slovy, a doručíte rovněž do 7. 8. 2020 na fakultu, je potřeba doložit originál potvrzení z vaší SŠ s termínem konání maturitní zkoušky. Pokud vám náhradní termín děkan povolí, budete zapsán(-a) později, po získání maturitního vysvědčení.
Nikoliv. Fotografování probíhá výhradně v rámci MUNI, nejlépe v den zápisu, a to z důvodu vaší identifikace. Oficiální fotografie bude MUNI vložena do IS.
Informaci o fotografování jste obdrželi v rámci pozvánky na zápis.
ISIC kartu si můžete vyzvednout nejdříve v polovině září na studijním oddělení. Pro 1. semestr magisterského studijního programu je to ve dveřích č. 117 u paní Radmily Tučkové. To je současně vaše studijní referentka pro 1. a 2. semestr.
Pokud vlastníte ISIC kartu vydanou MUNI, pak si kupovat novou nemusíte, stačí její platnost prodloužit zakoupením revalidační známky na aktuální rok (přes Obchodní centrum IS).
Pokud však máte kartu vydanou jinou školou, příp. střední školou, je nutné pořídit platnou ISIC kartu MUNI.
V takovém případě si zajistíte ISIC kartu později, vezměte však na vědomí, že ISIC karta je zároveň vstupní kartou do počítačových učeben, knihovny, menzy atd., proto je třeba si ji zajistit co nejdříve to bude možné.
UČO (univerzitní číslo osoby) je nejvýše šestimístný identifikační číselný kód, pod kterým jste evidování v IS. Budete ho potřebovat při studiu stále, a proto je potřeba se jej co nejdříve naučit zpaměti.
UČO vám zůstane doživotně, takže pokud jste již někdy v minulosti UČO na MUNI získali, je platné i v současnosti.
Dostanete od nás informační email, kde najdete i video návod, jak si předměty zapsat a jak se zapsat do seminární skupiny. Zápis předmětů bude pro všechny spuštěn nejpozději druhý den pote, co se ke studiu zapíší. Přihlašování do seminárních skupin pro studenty prezenční formy studia (tzv. tvorba rozvrhu) bude spuštěna dne 24. 8. 2020 v 17:00 pro všechny studenty 1. ročníku z řádného terminu zápisu - tedy tak, aby měli všichni studenti, kteří se zúčastní řádného terminu zápisu, stejnou moznost účastnit se časové soutěže.
Tělocvik je v magisterském studiu povinný ve 2 semestrech kdykoliv během studia. Zvolíte si z bohaté nabídky sportů. Pokud byste měli zájem o tělocvik i po splnění povinných dvou semestrů, můžete si jej v dalších semestrech zaplatit.
Vyučujeme 4 jazyky – angličtinu, němčinu, francouzštinu a španělštinu. Doporučujeme pokračovat v jazyce, ze kterého máte maturitní zkoušku. Pokud chcete studovat jazyky dva, jeden si zvolíte jako povinný předmět, druhý jako povinně volitelný.
Ano, jsou omezeny a je o ně s časová soutěž v době registrace, některé jsou volnější, některé plnější, přednost při zápise PVP dostávají studenti vyšších ročníků.
Při zápisu je možné požádat o uznání předmětů absolvovaných na jiné právnické fakultě v České republice. Tato žádost bude individuálně posouzena a studentu bude vyhotoveno rozhodnutí o této žádosti.
V 1. týdnu se zpravidla jedná o 2 pracovní dny po sobě, pak jsou to zpravidla pátky. Rozvrh se odvíjí od zaregistrovaných předmětů, proto je četnost návštěv školy 3–6 pracovních dnů za semestr.
Potvrzení o studiu si můžete sami stáhnout z Informačního systému (IS) nejpozději druhý den po zápise. Elektronické potvrzení o studiu je plnohodnotnou variantou potvrzení o studiu vytištěného na papíře, orazítkovaného a podepsaného odpovědnou osobou. Autenticita (kdo potvrzení vystavil) a integrita (že obsah potvrzení není změněn) je u elektronického potvrzení zajištěna elektronickou pečetí uloženou uvnitř PDF souboru. Použitá elektronická pečeť vyhovuje současné legislativě EU, a proto má elektronické potvrzení minimálně stejnou důvěryhodnost jako jeho papírová varianta.
Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 910/2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu a o zrušení směrnice 1999/93/ES (zkráceně: eIDAS), v souladu se kterým je elektronické potvrzení zapečetěno, v článku 46 „Právní účinky elektronických dokumentů nařízení eIDAS“ uvádí: „Elektronickému dokumentu nesmějí být upírány právní účinky a nesmí být odmítán jako důkaz v soudním a správním řízení pouze z toho důvodu, že má elektronickou podobu.“
Elektronické potvrzení o studiu je dokladem o studiu ve smyslu § 51 odst. 1 písm. e) zákona o vysokých školách. Je podepsané jednoduchým elektronickým podpisem příslušné odpovědné osoby dle čl. 3 odst. 10 nařízení eIDAS a jeho původ je ověřen kvalifikovanou pečetí Masarykovy univerzity dle čl. 3 odst. 27 nařízení eIDAS. Pro jednodušší použití je elektronické potvrzení opatřeno QR kódem, na jehož základě je možné ověření jeho pravosti zobrazením jeho originálu v IS MU. Elektronické potvrzení prokazuje studium vůči orgánům veřejné moci i soukromoprávním subjektům.
Pokud by přece jen došlo k situaci, že některý nepoučený úředník odmítne elektronické potvrzení akceptovat, v tomto případě vám vaše studijní referentka v úředních hodinách studijního oddělení potvrzení vystaví.
Ano, v případě, že jste např. zaměstnán na plný úvazek, je možno požádat o udělení individuálního studijního plánu (ISP), který vás osvobozuje od povinné seminární výuky. Po udělení ISP studujete v rámci speciálních seminárních skupin.
Žádost si můžete podat ihned po zápise přes IS, je potřeba ji doplnit pracovní smlouvou s originálním podpisem a razítkem zaměstnavatele.
Ano, pro prezenční studenty jsou to např. facebookové stránky „Právo a právní věda MU 2020-2025“. Jedná se o ročníkovou skupinu, která vás bude provázet po celou dobu studia. Přihlášení je možné až po získání přihlašovacího hesla při zápise.
Při výskytu problému se obraťte na poradenské centrum, případně na studijní oddělení – studijní referentka pro magisterské a navazující studium je Radmila Tučková, pro bakalářské studium Mgr. Lenka Podrabská.
Podle dlouhodobé studie je velmi dobré, absolventi se uplatňují ve velkých advokátních kancelářích v Praze, na soudech, v soukromých firmách, uplatnění je tedy široké.
Ano, je to možné. Pokud jste získali při TSP percentil vyšší než 30, budete v případě zájmu o Celoživotní vzdělávání přijati bez dalších testů, v opačném případě budete pozváni na další TSP během září.
Máte nárok na ubytovací stipendium ve výši cca 3000 Kč za semestr (informace o žádosti naleznete v IS na titulní stránce), kterým můžete pokrýt výdaje za bydlení na koleji, ale i za pronájem studentského bytu v Brně.
Parkování je špatné a bude ještě horší. V okolí fakulty jsou modré zóny, neplacená parkovací plocha, kam se vám při velkém štěstí podaří zaparkovat, když si přivstanete, je velmi neupravená a plná výtluků. Placené parkoviště v blízkosti fakulty bývá relativně volné, přesto doporučujeme studentům využívat raději MHD.
Poplatky nejsou omezeny věkem, jsou omezeny tím, že máte nárok na standardní dobu studia + 1 rok zdarma, přičemž se do této doby započítávají všechna neúspěšně ukončená studia z minulosti všech veřejných VŠ v ČR od roku 1999.
Poplatek činí 18 000 – 36 000 Kč za každých započatých 6 měsíců studia podle toho, o kolik jste překročili standardní dobu studia.