Doktorské studium
O čem je doktorské studium?
Doktorské studium je v souladu s vysokoškolským zákonem zaměřeno na „vědecké bádání a samostatnou tvůrčí činnost“ v oboru práva. Doktorští studenti nejen že se sami v oboru práva dál vzdělávají a stávají se renomovanými experty ve svém oboru, ale pomáhají svým bádáním i rozvíjet právní vědu, posouvají její stav dál (a to nejen v České republice, ale mnohdy i v mezinárodním kontextu), směrem k vyšší kvalitě, na které může následně stavět i právní praxe. Při vhodné volbě relevantních témat zkoumání a při zodpovědném přístupu k jejich řešení jde o vysoce smysluplnou aktivitu přesahující hranice "pouhého" osobního odborného rozvoje.
Základní informace o tom, co doktorské studium na PrF MU obnáší, jaká je jeho hlavní náplň a co od něho lze očekávat, naleznete zde: O doktorském studiu na PrF MU.
Studium směřuje k získání pokročilých dovedností a znalostí. Jejich základní přehled naleznete zde: Dovednosti v doktorském studiu.
Studium je určeno absolventům magisterských studijních programů. Po vykonání státní doktorské zkoušky a úspěšném obhájení disertační práce získávají absolventi titul „doktor“ (Ph.D., psáno za jménem).
Studium má smysl zejména jako první krok k nastoupení dráhy právního vědce/akademického pracovníka (ať již na vysoké škole, anebo jiné vědecké instituci typu Akademie věd). Není nicméně s touto profesní dráhou spojeno výlučně. Konkurenční výhodou může být i pro řadu dalších profesí, u kterých je kvalita spojena s hlubokým porozuměním právní úpravě, jako je specializovaná advokacie, justice (ať již asistenti soudců, či soudci samotní), podle zvoleného oboru i vyšší pozice ve veřejné správě, na legislativních odděleních ministerstev, samozřejmě též jako notáři, exekutoři, insolvenční správci či podnikoví právníci. Navíc, díky kvalitním článkům, které doktorand v průběhu studia publikuje, vejde ve známost ve svém oboru, což může být výhodou při získávání lepších pozic v řadě výše uvedených profesí. Samozřejmostí je i vyšší profesní prestiž spojená s dosažením tohoto stupně vzdělání, zejména jde-li o poměrně náročnou univerzitu, jakou je Masarykova univerzita. Konkrétněji k uplatnění absolventů viz též informace o jednotlivých programech níže.
Struktura studijního plánu, jeho celková koncepce a soupis hlavních studijních požadavků jsou popsány zde: Struktura doktorského studia
Informační setkání pro uchazeče proběhne 1. března 2024 v 10:00 hod, v budově Právnické fakulty (Veveří 70, Brno), místnost 133. Setkání bude přístupné veřejnosti.
Prezentace je přístupná zde: prezentace
Jaká je finanční podpora během studia?
- Základním stipendiem pro prezenční studenty je "Stipendium na podporu studia v doktorském studijním programu". Jeho výše činí od akademického roku 2024/2025 16 000 Kč měsíčně. V dalších letech je potom plánováno zvýšení nad 20 tis Kč měsíčně (záleží ale na novele zákona, která je nyní nejistá). Toto stipendium se přiznává všem studentům v prezenční formě studia, jestliže doba jejich studia nepřekročila standardní dobu studia v příslušném studijním programu. Předpokladem je řádné plnění studijních povinností podle individuálního studijního plánu. Měsíční stipendium se týká pouze prezenční formy studia, u které se nepředpokládá souběžný pracovní poměr mimo fakultu na plný úvazek. Blíže k rozdílu mezi prezenční a kombinovanou formou studia viz str. 3-4 ve výše uvedeném dokumentu: Rozdíl mezi prezenční a kombinovanou formou studia.
- Vedle toho je možno získat další stipendia zejména za průběžné publikační výstupy, ale i na podporu zahraničních výjezdů a dalších internacionalizačních aktivit. Stipendijní programy jsou uvedeny v Opatření děkana č. 5/2021 - viz zejm. čl. 8 - 11.
- Doporučeným dodatkovým financováním doktorského studia jsou též projekty specifického výzkumu, skrze které je možno získat jak dodatečné stipendium, tak financovat nákup literatury, zahraniční pobyty, překlady a korektury a další potřebné položky.
- Mimo uvedené stipendijní programy je možné také ve výjimečných případech přiznat mimořádné stipendium, o kterém rozhoduje děkan fakulty.
- Dodatečné financování je možné také skrze externí grantové a projektové aktivity, nabízí-li je školící pracoviště (ústav či katedra), výjimečně též případný souběžný pracovní poměr na fakultě, je-li doktorský student zároveň členem příslušné katedry.
Jaké jsou nabízeny vzdělávací a rozvojové aktivity?
V rámci doktorského studia student pracuje na svém osobním profesním růstu a rozvíjí své vědecko-výzkumné, jakož i pedagogické dovednosti. Fakulta a univerzita mu k tomu nabízí řadu příležitostí, ať již v rámci plnění příslušných předmětů ve studijním plánu, nebo mimo ně. Kromě pravidelných setkání se školitelem, odborných akcí, workshopů a seminářů pořádaných školící katedrou, a konferencí a odborných setkání za účasti externistů, nabízí fakulta řadu užitečných metodologických předmětů, např.:
- Právní věda a právní výzkum – metodologické přístupy
- Práce se zdroji a zásady publikování
- Prezentační a pedagogické dovednosti
- Právní argumentace
- Společenskovědní přístupy k právu
- Historickoprávní rešerše
- Právní komparatistika
- Grantová a projektová příprava.
Odborné kurzy v jednotlivých právních odvětvích naleznete v popisu studijních plánů u jednotlivých programů (níže).
Další akce zaměřené primárně na vědecko-výzkumné dovednosti:
- Kurz základů vědecké práce - Akademie věd ČR
- MUNI PhD Academia - Rozvojové aktivity - kurzy a workshopy FRESHERS
Akce zaměřené primárně na pedagogické dovednosti:
Co můžete studovat?
České programy
Cizojazyčné programy
V případě dotazů
se obraťte na:
Ing. Lucie Melišová, Ph.D.
(Ph.D. programy v CZE) lucie.melisova@law.muni.cz
Mgr. Vendula Strnadová
(Ph.D. programmes in English) vendula.strnadova@law.muni.cz