Teorie a praxe trestního
a správního procesu
Přihlášky do akademického roku 2021/2022 je možné podávat
od 1. listopadu 2020 do 28. února 2021.
Co se naučíte
Studijní program je koncipován jako všeobecná příprava pro výkon zejména těch profesí, které souvisejí s trestním a správním procesem. Získané znalosti ale můžete využít i při vlastním podnikání – např. v oblasti bezpečnostních služeb.
Celá koncepce studia je podřízena tomu, že jste si toto studium zvolili při výkonu svého dosavadního zaměstnání a profese. To znamená, že vám nabízíme patřičnou míru interakce mezi teorií a praxí.
Studium Vám poskytne teoretické i prakticky použitelné poznatky z oborů přímo souvisejících s trestním právem hmotným a procesním, správním právem hmotným a procesním, kriminalistikou, kriminologií a dalšími souvisejícími obory. Přímý kontakt s přednášejícími Vám pak pomůže propojit tyto teoretické a praktické aspekty přednášené materie a poukáže Vám na jejich vzájemné souvislosti.
Jako absolventi tohoto programu potom budete schopni používat v praxi poznatky o rámci právní regulace v odvětví trestního práva a správního trestání. Své dovednosti budete schopni také patřičně prezentovat. V dnešní době se i právní situace často a rychle mění – budete proto schopni vhodně komentovat a interpretovat současné změny právních podmínek na základě obecného teoreticko-právního vědomostního rámce a vysoce specializovaných znalostí z oblastí získaných studiem.
Je studium programu pro vás?
Odpovězte si na následující otázky:
- Jste ve služebním nebo pracovním poměru a při své práci se zabýváte problematikou trestního práva, správním trestáním, nebo podnikáte v oblasti bezpečnostních služeb?
- Chcete vědět více o trestním právu, kriminalistice a kriminologii a získat i základy z dalších právních disciplín?
- Chcete se vyznat se v leckdy složitém světě práva?
- Zajímáte se o trestní právo nebo o správní trestání?
- Chcete proniknout do sféry právní regulace protiprávního jednání?
- Zajímáte se o právní pohled na odhalování trestných činů a jejich trestání?
- Máte již zkušenosti z vyšetřování či s bojem s trestnou činností a chcete prohloubit své teoretické znalosti?
- Vyhovuje vám kombinovaná forma studia, kdy výuka probíhá v rámci jednoho pracovního dne cca každých čtrnáct dní (zpravidla v pátek)?
Pokud odpovíte na některou z otázek ano, pak je tento studijní program pro vás.
Odborná praxe
Při kombinované formě studia není třeba absolvovat odbornou praxi, která je zpravidla určena studentům magisterského programu. Kombinované studium je koncipováno tak, aby studenti měli možnost načerpat celou řadu poznatků, které jejich činnost obohatí a umožní jim vnímat její právní rozměr.
„Studuji v posledním ročníku oboru Teorie a praxe trestního a správního procesu na MUNI a ze studia jsem nadšena. Zcela naplnilo má očekávání – prohloubit znalosti trestního práva a získat cenné poznatky pro výkon profese policistky, ke které směřuji. Vyučující jsou opravdoví odborníci a nad rámec základních informací poskytují i cenné poznatky z praxe. Pokud někdo váhá, zda obor stojí za to studovat, rozhodně mu jej doporučuji. Sama bych si jej zvolila znovu. Co bych ocenila navíc, je větší dotace přednášek pro předměty trestního práva, aby bylo více prostoru se zabývat i kazuistikami a aktuálními problémy.“
Karolína Polová
studentka programu Teorie a praxe trestního a správního procesu„Teorie a praxe trestního a správního procesu patří mezi kombinované obory nabízené Právnickou fakultou MU. Tento obor jsem zvolil, protože jsem se zajímal o trestní právo. Byl jsem překvapen, co všechno jsem se naučil. V rámci studia jsem se věnoval všeobecnějším odvětvím práva jako je obchodní nebo občanské právo, které využívám v každodenním životě. Na mém oboru je stěžejní trestní a správní právo, které jsem díky studiu poznal do hloubky. Další zajímavostí jsou specializované předměty, jako je například kriminalistika nebo soudní lékařství. Obrovskou výhodou je dle mého názoru bloková výuka, která mi umožňuje bez větších problémů studovat druhý obor a chodit do zaměstnání. “
Daniel Malý
student programu Teorie a praxe trestního a správního procesu„Program Teorie a praxe trestního a správního procesu jsem si vybral pro distanční formu studia. Přednášky jsou většinou spojeny do celodenních bloků od rána do večera, což je trošku náročnější na soustředění, ale pro pracující nesporná výhoda času spojení se zaměstnáním, rodinou a jinými aktivitami. Studium je dobře koncipované, od prvního ročníku se student setká se základními obory práva a postupně se více specializuje na svůj studijní obor. Přednášející srozumitelně definují, co od studentů očekávají, jak bude probíhat v daném předmětu zkouška a jak bude hodnocena. Celkově jsem s oborem a jeho koncepcí spokojen a doporučuji ho dalším studentům.“
Ivo Vala
student programu Teorie a praxe trestního a správního procesu„Studium tohoto oboru mi přineslo pestrý rozhled, a to nejen po trestním právu, ale i po ostatních právních odvětvích, a kromě teoretických znalostí jsem se dozvěděl i o možnostech jejich praktického využití. Jsem rád, že kromě práva se věnujeme i příbuzným vědním oborům, zejména tedy těm souvisejícím s trestním právem. Oceňuji, že nejde jen o učení zpaměti, ale jsme vedeni ke skutečnému pochopení problematiky, abychom s ní dokázali dále pracovat. Ačkoli studium nepotřebuji ke svému zaměstnání, je pro mě přínosné z hlediska obecné vzdělanosti a pomohlo mi k porozumění našemu celému systému práva. “
Matěj Petr
student programu Teorie a praxe trestního a správního procesu„Studium vyžaduje především dostatek motivace, sebekázně a organizace vlastního programu. Rozvrhnout a vyčlenit si čas ke studiu není snadné. V zaměstnání mi doposud v tomto ohledu naštěstí vždy vycházeli vstříc. Studijní obor mi pomohl zdokonalit se v zodpovědném přístupu k věci. Vysoké nároky jsou kladeny na předměty, které vyžadují důkladnou přípravu na zvládnutí písemné a ústní zkoušky ke konci každého semestru. Obohatilo mě psaní množství seminárních prací, které jsem zpracovával sám doma a čemuž jsem se nikdy předtím nevěnoval. Je potřeba učit se samostatnosti, vyhledávat studijní materiály a získávat zkušenosti s organizací studia. Při zaměstnání ve veřejné správě je praxe sice důležitá, ale v oboru to zkrátka někdy neznamená více než vzdělání. Existují pracovní pozice, kde se bez získání vysokoškolského titulu neobejdete. Mohu směle potvrdit, že se znalosti z teorie dají v praxi v některých situacích zdárně aplikovat. Pokud někdo přemýšlí, že by rád ještě studoval, pak mohu tento obor jen doporučit.“
Pavel Klouda
student programu Teorie a praxe trestního a správního procesu
Uplatnění absolventů
Jako absolventi získáte kompetence, které vám umožní uplatnit se u těch složek veřejné správy, které jsou činné v trestním, přestupkovém nebo jiném správnědeliktním řízení – včetně manažerských postů. Může se jednat např. o Policii České republiky, Generální inspekci bezpečnostních sborů, Hasičský záchranný sbor, Justiční stráž, Vězeňskou službu, Vojenskou policii, Celní správu, Bezpečnostní informační služby, o přestupkovou komisi a jiné podobné správní orgány.
Budoucím nebo stávajícím zaměstnavatelům nabídnete rozsáhlé a hluboké znalosti zejména z trestního práva hmotného a procesního, správního práva hmotného a procesního, kriminalistiky či kriminologie. Vše budete mít navíc podpořené jazykovými schopnostmi. Své poznatky také můžete využít v rámci vlastního podnikání – např. v oblasti bezpečnostních služeb.
Zároveň je důležité upozornit, že absolvování bakalářského studia neumožňuje přístup k samostatnému vykonávání regulovaných profesí (např. advokát, soudce, notář, exekutor).
„Tento obor jsem si vybrala, protože jsem chtěla získat znalosti trestního práva, které bych mohla využít ve své práci. Kromě opravdu hodně podrobného seznámení s trestním právem hmotným i procesním mi studium umožnilo osvojit si základy práva finančního, obchodního, občanského a poměrně detailně i práva správního. V zaměstnání u Policie ČR navíc využiji také znalosti soudního lékařství nebo soudní psychiatrie a psychologie. Studium mi dalo obrovské množství informací a znalostí od opravdových kapacit ve svém oboru.“
Petra Ledabylová
absolventka Teorie a praxe trestního a správního procesu
Podmínky přijetí
Test studijních předpokladů 24. 4. 2021 (sobota).
Povinnou součástí přijímacího řízení na magisterské studium na Právnické fakultě MU je Test studijních předpokladů (TSP), žádné jiné testy se nekonají. Test studijních předpokladů (TSP) zkoumá schopnosti uchazeče úspěšně studovat na Masarykově univerzitě.
Podrobné informace o TSP jsou na internetové adrese: http://www.muni.cz/tsp/
Děkan fakulty promine přijímací zkoušku (TSP) uchazeči, který se umístil v SOČ nebo Dějepisné olympiádě tak, jak je popsáno v podmínkách prominutí TSP.
Výše poplatku za přijímací řízení pro magisterské studium: 600,- Kč
Doporučená literatura
S výjimkou případného seznámení se se staršími variantami TSP (viz http://www.muni.cz/tsp/) není doporučena žádná speciální přípravná literatura. Úplné znění všech variant Testu studijních předpokladů z předchozího přijímacího řízení, klíče správných odpovědí a základní statistické charakteristiky najdete na stránce http://www.muni.cz/tsp/. Centrum dalšího vzdělávání PrF nabízí zájemcům o studium Přípravný kurz k přijímačkám 2021. Bližší informace najdete na http://kurzy.law.muni.cz/content/cs/kurzy-pro-verejnost/vse/pripravne-kurzy/
Akce pro uchazeče
7. 11. 2020 | Open day |
21. 1. 2021 | Den otevřených dveří |
Možnosti studia a předměty
Jednooborové studium
Jedná se o studium, ve kterém má student předem definovaný seznam povinných předmětů, jež si doplní z nabídky povinně volitelných předmětů. Mezi povinnými předměty je i Jazykové minimum pro bakaláře. Studenti mají na výběr mezi angličtinou a němčinou. Součástí státní závěrečné zkoušky je obhajova závěrečné práce.
Pro úspěšné ukončení studia je nutno získat 180 kreditů při zachování předepsané struktury povinných a povinně volitelných předmětů (PVP), složení zkoušek, zápočtů a kolokvií stanovených studijním plánem. Minimální počet kreditů za PVP je 5.
Ve výběru předmětů má student větší volnost než například u jednooborového studia se specializací.
Teorie a praxe trestního a správního procesu (kombinované studium)
Tučně - povinné předměty
Netučně - povinně volitelné předměty5. Semestr
- Mezinárodně právní ochrana lidských práv
- Základy trestního práva hmotného II
- Základy trestního práva procesního II
- Diplomový seminář pro studenty oboru Teorie a praxe trestního a správního procesu I
- Jazykové minimum pro bakaláře – angličtina
- Jazykové minimum pro bakaláře – němčina
- Základy trestního práva hmotného a procesního
- Pokročilé metody rozhodování za právní nejistoty
6. Semestr
- Základy kriminologie, penologie a soudní antropologie
- Základy soudního lékařství
- Základy soudní psychologie a soudní psychiatrie
- Diplomový seminář pro studenty oboru Teorie a praxe trestního a správního procesu II
- Studentská vědecká a odborná činnost
- Právní postavení znalců a právní úprava jejich činnosti
- Finanční právo v soudní praxi pro bakaláře
- The Twilight of Constitutionalism
Navazující studium
Studijní program může pokračovat i v navazujícím programu Veřejná správa. V něm se však klade důraz na veřejnoprávní souvislosti a spíše než na trestní právo se soustředí na veřejnou správu obecně. Tyto znalosti však ve své praxi můžete také velmi dobře využít.
Informace o studiu
Zajišťuje | Právnická fakulta |
---|---|
Typ studia | Bakalářský |
Forma | Kombinovaná |
Doba studia | 3 roky |
Vyučovací jazyk | čeština |
Konzultant | JUDr. Jan Provazník, Ph.D. |
Garant | doc. JUDr. Marek Fryšták, Ph.D. |