Vyšší justiční úředník
Co se naučíte
Bakalářské studijní programy na Právnické fakultě Masarykovy univerzity plní dvě základní funkce. Za prvé jsou formou dalšího profesně zaměřeného vzdělávání odborníků, kteří již působí v praxi, ale potřebují si rozšířit nebo zvýšit svou stávající kvalifikaci o znalosti práva v určité úzké, pro ně velmi potřebné oblasti práva. Za druhé tyto programy představují alternativu pro nadané studenty, kteří se nechtějí stát profesními právníky (soudci, notáři, exekutory či advokáty). Jsou proto určeny i čerstvým absolventům středních škol, u kterých se předpokládá buď paralelní studium na jiné vysoké škole, nebo další navazující studium, a to v obou případech v jiné oblasti, než je právo.
V obou případech takto na Právnické fakultě MU vzděláváme budoucí experty, kteří budou mít dobrou znalost v tom segmentu práva, který potřebují pro svou práci a , a namísto vzdělávání se v právních oborech pro ně nepotřebných, získají další kvalifikaci nezbytnou pro jimi zastávanou činnost přesně v té oblasti vědění, kterou skutečně prakticky využijí.
Cílem tohoto programu je tedy absolvent, který si je vědom právního rámce a rizik z něj vyplývajících, který je způsobilý právní problémy řešit, ale který na rozdíl od „prostého právníka, jehož jedinou (a ne malou) devizou je komplexní znalost práva, je uplatnitelný také v dalším oboru. Tento typ vzdělání proto cílí na manažerské a řídící pozice, kde je znalost práva důležitá, ale kde je neméně významná kupř. znalost ekonomie, IT či medicíny atp. Je určen pro ty, kteří musí samostatně myslet a rozhodovat. Je zaměřen na ty, kteří jsou si vědomi rizik, ale hodlají je sami aktivně řešit.
Bakalářské vzdělávání na Právnické fakultě MU je oborově zaměřené, je tudíž přesně cíleno. Právě proto se člení na jednotlivé bakalářské studijní programy, které mají nabídnout studentovi pouze to, co potřebuje v závislosti na jeho rozhodnutí, zda chce být expertem pracujícím pro stát, či zda má zájem podnikat.
Pokud se zajímáte o práci v justici či obecně v resortu ministerstva spravedlnosti, tak pro vás může tento program být ten pravý. Bakalářský program, který je jediný svého druhu v České republice, je zaměřen ryze prakticky na přípravu pro výkon povolání vyššího soudního úředníka nebo vyššího úředníka státního zastupitelství. Získáte zde dostatečně kvalitní průpravu k tomu, abyste mohli spolupůsobit na řádném fungování justice.
Studium vám dá systematický obecný přehled o české a evropské právní úpravě. Získáte potřebné znalosti z oborů přímo souvisejících s oblastí justice – zejména z civilního práva procesního, soukromého práva, trestního práva a správního soudnictví. Tyto znalosti se naučíte i aktivně uplatňovat, protože nedílnou součástí studia je také vzdělávání v procesních a soudně správních dovednostech a zaměření na praxi. Seznámíte se především s uceleným přehledem právní úpravy jako celku a zvýšíte tak svou orientaci v systému práva. Jako budoucí odborníci pak proniknete i do tajů justice, k čemuž slouží specializované předměty.
Po absolvování tohoto programu budete znát zásady a pravidla civilního práva procesního, trestního práva procesního a správního soudnictví a budete je umět používat. Budete také schopni samostatně vypracovat úkony, jejichž vyřizováním mohou být podle zákona pověřeni vyšší soudní úředníci a vyšší úředníci státního zastupitelství. Odměnou Vám bude potřebná kvalifikace pro výkon funkce vyššího justičního úředníka, ale budete moci působit i jako odborníci v jiných právnických profesích.
Je studium programu pro vás?
Odpovězte si na následující otázky:
- Pohybujete se v prostředí justice či obecně v resortu ministerstva spravedlnosti?
- Zajímáte se o justici?
- Chcete vědět více o tom, jak se právo prakticky používá a chcete napomoci jeho řádnému výkonu?
- Vyhovuje vám kombinovaná forma studia, kdy výuka probíhá v rámci jednoho pracovního dne cca každých čtrnáct dní (zpravidla v pátek)?
Pokud odpovídáte ano, tak neváhejte a přihlaste se!
Odborná praxe
Při kombinované formě studia není třeba absolvovat odbornou praxi, která je zpravidla určena studentům magisterského programu. Kombinované studium je koncipováno tak, aby studenti měli možnost načerpat celou řadu poznatků, které jejich činnost obohatí a umožní jim vnímat její právní rozměr.
„V současnosti jsem studentkou oboru Vyšší justiční úředník. Toto studium jsem zvolila z několika důvodů. Přitahoval mě tento obor jako takový a jako další plus bylo to, že studium probíhá v kombinované formě. Díky tomu je možné studovat, i když už máte rodinu, zaměstnání, popřípadě obory i kombinovat a studovat třeba dva současně. Na přednášky se zpravidla chodí v pátek na celý den. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že obor Vyšší justiční úředník patří spíš k těm náročnějším, což vyžaduje, aby se člověk pravidelně připravoval, ale zase získá přehled o všech segmentech práva, a i uplatnění na pracovním trhu je poměrně široké. Svého rozhodnutí rozhodně nelituji.“
Daniela Malá
studentka programu Vyšší justiční úředník
Uplatnění absolventů
Své znalosti a dovednosti zužitkujete především v rámci rezortu ministerstva spravedlnosti. Budete mít možnost uplatnit se ve funkci vyššího soudního úředníka, vyššího úředníka státního zastupitelství, soudního tajemníka nebo soudního vykonavatele. Získané poznatky však můžete využít také pro práci v týmu u osob provozujících soukromé právnické profese – např. u advokátů, notářů či exekutorů.
Zároveň je důležité upozornit, že absolvování bakalářského studia neumožňuje přístup k samostatnému vykonávání regulovaných profesí (např. advokát, soudce, notář, exekutor).
„Jako absolvent programu Vyšší justiční úředník mohu spolehlivě říct, že rozhodně stojí za to využít této jedinečné možnosti studia, který MU nabízí. Kombinovaná forma studia ideálně propojí nově nabyté znalosti se zaměstnáním, což pro mě bylo velkou motivací. Nenechte se ovšem zmýlit tím, že chodit do školy v pátky je ,,leháro“! Je potřeba píle, vydrž a nadšení, což je podpořeno neutuchajícím akademickým sborem, který vás ve studiu vždy motivuje.“
David Gurník
absolvent programu Vyšší justiční úředník
Podmínky přijetí
Test studijních předpokladů: nově máte možnost (ale nikoli povinnost) absolvovat dva pokusy TSP. Můžete si tedy zvolit až 2 termíny, jeden v každém časovém bloku. Započítán bude pokus s lepším celkovým dosaženým výsledkem. 1. blok: 1. prosince 2024 – 14. února 2025, 2. blok: 15. února 2025 – 20. dubna 2025.
Už při podání přihlášky si volíte závazně alespoň jeden termín TSP. Termín testu je nutné si vybrat nejpozději 14 dnů předem a současně nejpozději 28. února 2025.
Těchto 14 dní před testem musíte být na termín nejen přihlášeni, ale přihlášku musíte mít také zaplacenou!
Povinnou součástí přijímacího řízení na bakalářské studium na Právnické fakultě MU je Test studijních předpokladů (TSP), žádné jiné testy se nekonají. Test studijních předpokladů (TSP) zkoumá schopnosti uchazeče úspěšně studovat na Masarykově univerzitě.
Podrobné informace o TSP jsou na internetové adrese: http://www.muni.cz/tsp/
Pro bakalářské studijní programy Mezinárodněprávní obchodní studia, Vyšší justiční úředník, Veřejná správa, Teorie a praxe trestního a správního procesu a Kriminalistická studia mají dílčí percentily z jednotlivých dimenzí TSP ve výsledném váženém průměru následující váhy:
1. Numericko-analytické myšlení 45 %
2. Uvažování v anglickém jazyce 10 %
3. Kritické myšlení 45 %
Výše poplatku za přijímací řízení pro bakalářské a magisterské studium: 800,- Kč
Doporučená literatura
Není doporučena žádná speciální přípravná literatura. Centrum dalšího vzdělávání PrF nabízí zájemcům o studium Přípravný kurz k přijímačkám 2025. Bližší informace najdete na http://kurzy.law.muni.cz/content/cs/kurzy-pro-verejnost/vse/pripravne-kurzy/
Možnosti studia a předměty
Jednooborové studium
Jedná se o studium, ve kterém má student předem definovaný seznam povinných předmětů, jež si doplní z nabídky povinně volitelných předmětů. Mezi povinnými předměty je i Jazykové minimum pro bakaláře. Studenti mají na výběr mezi angličtinou a němčinou.
Součástí státní závěrečné zkoušky je zpracování a obhajova diplomového úkolu. Diplomový úkol má prověřit schopnost (odbornou způsobilost) studenta vyřešit zadanou kauzu v rozsahu kompetencí vyššího soudního úředníka či vyššího úředníka státního zastupitelství. Diplomový úkol je rozdělen na dvě dílčí části, resp. dva úkoly: z civilního řízení soudního a z trestního řízení.
Pro úspěšné ukončení studia je nutno získat 180 kreditů při zachování předepsané struktury povinných a povinně volitelných předmětů (PVP), složení zkoušek, zápočtů a kolokvií stanovených studijním plánem. Minimální počet kreditů za PVP je 17.
Ve výběru předmětů má student větší volnost než například u jednooborového studia se specializací.
Vyšší justiční úředník (kombinované studium)
Tučně - povinné předměty
Netučně - povinně volitelné předměty2. Semestr
- Civilní právo procesní pro vyšší justiční úředníky I
- Praktika z civilního práva procesního pro vyšší justiční úředníky I
- Administrativní a kancelářské práce v justici I
- Ústavní právo pro bakaláře
- Občanské právo hmotné pro bakaláře I
- Základy správního práva
- Dějiny trestního práva
- Ekonomie
- Management
- Počítačové zpracování odborného textu
3. Semestr
- Rodinné právo pro vyšší justiční úředníky
- Civilní právo procesní pro vyšší justiční úředníky II
- Praktika z civilního práva procesního pro vyšší justiční úředníky II
- Administrativní a kancelářské práce v justici II
- Občanské právo hmotné pro bakaláře II
- Základy obchodního práva
- Vybrané kapitoly ze sociologie práva
- Vybrané kapitoly z psychologie práva
- Základy finančního práva
4. Semestr
- Občanské právo hmotné pro bakaláře III (pro vyšší justiční úředníky)
- Praktika z trestního práva pro vyšší justiční úředníky I
- Civilní právo procesní pro vyšší justiční úředníky III
- Praktika z civilního práva procesního pro vyšší justiční úředníky III
- Základy trestního práva hmotného I
- Základy trestního práva procesního I
- Daně a správa daní
5. Semestr
- Praktika z trestního práva pro vyšší justiční úředníky II
- Civilní právo procesní pro vyšší justiční úředníky IV
- Praktika z civilního práva procesního pro vyšší justiční úředníky IV
- Vybrané problémy mezinárodního práva soukromého
- Základy trestního práva hmotného II
- Základy trestního práva procesního II
- Alternativní způsoby řešení sporů
- Základy správního práva procesního I
- Jazykové minimum pro bakaláře – angličtina
- Jazykové minimum pro bakaláře – němčina
- Základy trestního práva hmotného a procesního
- Pokročilé metody rozhodování za právní nejistoty
Navazující studium
Studijní program může pokračovat i v navazujícím programu Veřejná správa. V něm se však klade důraz na veřejnoprávní souvislosti a spíše než na trestní právo se soustředí na veřejnou správu obecně. Tyto znalosti však ve své praxi můžete také velmi dobře využít.
Informace o studiu
Zajišťuje | Právnická fakulta |
---|---|
Typ studia | Bakalářský |
Forma | Kombinovaná |
Doba studia | 3 roky |
Vyučovací jazyk | čeština |
Konzultant | Mgr. Jan Holas, Ph.D. |
Garant | Mgr. Jan Holas, Ph.D. |