Vyšší justiční úředník
Přihlášky do akademického roku 2021/2022 je možné podávat
od 1. listopadu 2020 do 28. února 2021.
Co se naučíte
Pokud se zajímáte o práci v justici či obecně v resortu ministerstva spravedlnosti, tak pro vás může tento program být ten pravý. Program je zaměřen ryze prakticky na přípravu pro výkon povolání vyššího soudního úředníka nebo vyššího úředníka státního zastupitelství. Získáte zde dostatečně kvalitní průpravu k tomu, abyste mohli napomáhat řádnému fungování justice.
Studium vám dá systematický obecný přehled o české a evropské právní úpravě. Získáte potřebné znalosti z oborů přímo souvisejících s oblastí justice – zejména z civilního práva procesního, soukromého práva, trestního práva a správního soudnictví.
Jako nedílná součást studia na vás čeká vzdělávání v procesních a soudně správních dovednostech. Seznámíte se především s uceleným přehledem právní úpravy jako celku a zvýšíte tak svou orientaci v systému práva. Jako budoucí odborníci pak proniknete i do tajů justice, k čemuž slouží specializované předměty.
Po absolvování tohoto programu budete znát zásady a pravidla civilního práva procesního, trestního práva procesního a správního soudnictví a budete je umět používat. Budete také schopni samostatně vypracovat úkony, jejichž vyřizováním mohou být podle zákona pověřeni vyšší soudní úředníci a vyšší úředníci státního zastupitelství. Budete ale moci působit i jako odborníci v jiných profesích.
Je studium programu pro vás?
Odpovězte si na následující otázky:
- Pohybujete se v prostředí justice či obecně v resortu ministerstva spravedlnosti?
- Zajímáte se o justici?
- Chcete vědět více o tom, jak se právo prakticky používá a chcete napomoci jeho řádnému výkonu?
- Vyhovuje vám kombinovaná forma studia, kdy výuka probíhá v rámci jednoho pracovního dne cca každých čtrnáct dní (zpravidla v pátek)?
Pokud odpovídáte ano, tak neváhejte a přihlaste se!
Odborná praxe
Při kombinované formě studia není třeba absolvovat odbornou praxi, která je zpravidla určena studentům magisterského programu. Kombinované studium je koncipováno tak, aby studenti měli možnost načerpat celou řadu poznatků, které jejich činnost obohatí a umožní jim vnímat její právní rozměr.
„V současnosti jsem studentkou oboru Vyšší justiční úředník. Toto studium jsem zvolila z několika důvodů. Přitahoval mě tento obor jako takový a jako další plus bylo to, že studium probíhá v kombinované formě. Díky tomu je možné studovat, i když už máte rodinu, zaměstnání, popřípadě obory i kombinovat a studovat třeba dva současně. Na přednášky se zpravidla chodí v pátek na celý den. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že obor Vyšší justiční úředník patří spíš k těm náročnějším, což vyžaduje, aby se člověk pravidelně připravoval, ale zase získá přehled o všech segmentech práva, a i uplatnění na pracovním trhu je poměrně široké. Svého rozhodnutí rozhodně nelituji.“
Daniela Malá
studentka programu Vyšší justiční úředník
Uplatnění absolventů
Své znalosti a dovednosti zužitkujete především v rámci rezortu ministerstva spravedlnosti. Budete mít možnost uplatnit se ve funkci vyššího soudního úředníka, vyššího úředníka státního zastupitelství, soudního tajemníka nebo soudního vykonavatele. Získané poznatky však můžete využít také pro práci v týmu u osob provozujících soukromé právnické profese – např. u advokátů, notářů či exekutorů.
Zároveň je důležité upozornit, že absolvování bakalářského studia neumožňuje přístup k samostatnému vykonávání regulovaných profesí (např. advokát, soudce, notář, exekutor).
„Jako absolvent programu Vyšší justiční úředník mohu spolehlivě říct, že rozhodně stojí za to využít této jedinečné možnosti studia, který MU nabízí. Kombinovaná forma studia ideálně propojí nově nabyté znalosti se zaměstnáním, což pro mě bylo velkou motivací. Nenechte se ovšem zmýlit tím, že chodit do školy v pátky je ,,leháro“! Je potřeba píle, vydrž a nadšení, což je podpořeno neutuchajícím akademickým sborem, který vás ve studiu vždy motivuje.“
David Gurník
absolvent programu Vyšší justiční úředník
Podmínky přijetí
Test studijních předpokladů 24. 4. 2021 (sobota).
Povinnou součástí přijímacího řízení na magisterské studium na Právnické fakultě MU je Test studijních předpokladů (TSP), žádné jiné testy se nekonají. Test studijních předpokladů (TSP) zkoumá schopnosti uchazeče úspěšně studovat na Masarykově univerzitě.
Podrobné informace o TSP jsou na internetové adrese: http://www.muni.cz/tsp/
Děkan fakulty promine přijímací zkoušku (TSP) uchazeči, který se umístil v SOČ nebo Dějepisné olympiádě tak, jak je popsáno v podmínkách prominutí TSP.
Výše poplatku za přijímací řízení pro magisterské studium: 600,- Kč
Potvrzení o praxi
Uchazečům o přijetí do oboru Vyšší justiční úředník, kteří ke dni podání přihlášky prokáží praxi v oboru v rezortu Ministerstva spravedlnosti přesahující 1 kalendářní rok, bude k percentilu dosaženému v TSP přičtena bonifikace ve výši 20 % percentilu dosaženého v TSP, avšak maximálně do celkové výše 100.
Příklad: Pokud uchazeč dosáhne percentilu 50 a prokáže požadovanou praxi, bude jeho celkový výsledek činit 60 (50+20% z 50 = 60). Pokud uchazeč dosáhne percentilu 90 a prokáže požadovanou praxi v oboru, bude jeho celkový výsledek činit 100 (90+20% z 90 = 108, ale celkový výsledek může činit nejvýše 100).
Doklad o praxi se přikládá k elektronické přihlášce ve formátu .pdf.
Formuláře:
Doporučená literatura
S výjimkou případného seznámení se se staršími variantami TSP (viz http://www.muni.cz/tsp/) není doporučena žádná speciální přípravná literatura. Úplné znění všech variant Testu studijních předpokladů z předchozího přijímacího řízení, klíče správných odpovědí a základní statistické charakteristiky najdete na stránce http://www.muni.cz/tsp/. Centrum dalšího vzdělávání PrF nabízí zájemcům o studium Přípravný kurz k přijímačkám 2021. Bližší informace najdete na http://kurzy.law.muni.cz/content/cs/kurzy-pro-verejnost/vse/pripravne-kurzy/
Akce pro uchazeče
7. 11. 2020 | Open day |
21. 1. 2021 | Den otevřených dveří |
Možnosti studia a předměty
Jednooborové studium
Jedná se o studium, ve kterém má student předem definovaný seznam povinných předmětů, jež si doplní z nabídky povinně volitelných předmětů. Mezi povinnými předměty je i Jazykové minimum pro bakaláře. Studenti mají na výběr mezi angličtinou a němčinou.
Součástí státní závěrečné zkoušky je zpracování a obhajova diplomového úkolu. Diplomový úkol má prověřit schopnost (odbornou způsobilost) studenta vyřešit zadanou kauzu v rozsahu kompetencí vyššího soudního úředníka či vyššího úředníka státního zastupitelství. Diplomový úkol je rozdělen na dvě dílčí části, resp. dva úkoly: z civilního řízení soudního a z trestního řízení.
Pro úspěšné ukončení studia je nutno získat 180 kreditů při zachování předepsané struktury povinných a povinně volitelných předmětů (PVP), složení zkoušek, zápočtů a kolokvií stanovených studijním plánem. Minimální počet kreditů za PVP je 17.
Ve výběru předmětů má student větší volnost než například u jednooborového studia se specializací.
Vyšší justiční úředník (kombinované studium)
Tučně - povinné předměty
Netučně - povinně volitelné předměty2. Semestr
- Civilní právo procesní pro vyšší justiční úředníky I
- Praktika z civilního práva procesního pro vyšší justiční úředníky I
- Administrativní a kancelářské práce v justici I
- Ústavní právo pro bakaláře
- Občanské právo hmotné pro bakaláře I
- Základy správního práva
- Dějiny trestního práva
- Ekonomie
- Management
- Počítačové zpracování odborného textu
3. Semestr
- Rodinné právo pro vyšší justiční úředníky
- Civilní právo procesní pro vyšší justiční úředníky II
- Praktika z civilního práva procesního pro vyšší justiční úředníky II
- Administrativní a kancelářské práce v justici II
- Občanské právo hmotné pro bakaláře II
- Základy obchodního práva
- Vybrané kapitoly ze sociologie práva
- Vybrané kapitoly z psychologie práva
- Základy finančního práva
4. Semestr
- Občanské právo hmotné pro bakaláře III (pro vyšší justiční úředníky)
- Praktika z trestního práva pro vyšší justiční úředníky I
- Civilní právo procesní pro vyšší justiční úředníky III
- Praktika z civilního práva procesního pro vyšší justiční úředníky III
- Základy trestního práva hmotného I
- Základy trestního práva procesního I
- Daně a správa daní
5. Semestr
- Praktika z trestního práva pro vyšší justiční úředníky II
- Civilní právo procesní pro vyšší justiční úředníky IV
- Praktika z civilního práva procesního pro vyšší justiční úředníky IV
- Vybrané problémy mezinárodního práva soukromého
- Základy trestního práva hmotného II
- Základy trestního práva procesního II
- Alternativní způsoby řešení sporů
- Základy správního práva procesního I
- Jazykové minimum pro bakaláře – angličtina
- Jazykové minimum pro bakaláře – němčina
- Základy trestního práva hmotného a procesního
- Pokročilé metody rozhodování za právní nejistoty
Navazující studium
Studijní program může pokračovat i v navazujícím programu Veřejná správa. V něm se však klade důraz na veřejnoprávní souvislosti a spíše než na trestní právo se soustředí na veřejnou správu obecně. Tyto znalosti však ve své praxi můžete také velmi dobře využít.
Informace o studiu
Zajišťuje | Právnická fakulta |
---|---|
Typ studia | Bakalářský |
Forma | Kombinovaná |
Doba studia | 3 roky |
Vyučovací jazyk | čeština |
Konzultant | JUDr. Eva Dobrovolná, Ph.D., LL.M. |
Garant | JUDr. Eva Dobrovolná, Ph.D., LL.M. |